رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت:بودجه سال آینده کشور با افزایش چاپ پول خواهد بود

در ادامه وعده های تکراری دولت روحانی به مردم ،  رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بودجه سال آینده کشور در بخش سیاست‌های مالی، انبساطی و در بخش سیاست‌های پولی، با افزایش چاپ پول خواهد بود.

محمدباقر نوبخت در این باره  افزود: با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور، بودجه سیاست‌های مالی کشور در سال آینده به صورت انبساطی تدوین خواهد شد، اما تلاش می‌کنیم برای نظم بخشی بیشتر به سیاست‌های اقتصادی بخش پولی کشور، لایحه بودجه این بخش انقباضی باشد تا جلوی افزایش تورم گرفته شود.

او گفت:  ستاد بودجه سال ۱۴۰۰ کشور از ۱۵ تیرماه آغاز به کار کرد تا بتوانیم لایحه بودجه را به وقت مقرر به مجلس بدهیم  چراکه بر اساس قانون بودجه شرکت‌های دولتی باید ۱۵ آبان و بودجه عمومی کشور ۱۵ آذر در قالب لایحه بودجه کل کشور به مجلس داده  شود.

نوبخت افزود: تامین منابع پایدار و مطمئن را یکی از محوری‌ترین اصول اصلاح ساختار بودجه است . در بودجه سال آینده، تعرفه‌های مالیاتی بخش تولید ۴ تا ۵ درصد کاهش خواهد یافت و مالیات بر تولید کننده کمتر می‌شود و از سوی دیگر، مالیات بر مصرف افزایش خواهد یافت.

معاون رئیس جمهور گفت: برای محدود کردن تورم باید سیاست‌های پولی انقباضی در نظر گرفته شود که پیشنهاد دهنده و مجری این سیاست‌ها بانک مرکزی است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه، افزود:  اصلاح ساختار بودجه ریزی کشور، شفافیت مالی بر اساس عملیاتی کردن سامانه‌های مختلف که قدرت نظارت جامعه، مسئولان و دستگاه‌های نظارتی بر عملکرد دستگاه‌های برخوردار از بودجه جاری کشور را افزایش می‌دهد و همچنین کاهش مالیات بخش تولید و افزایش مالیات بر مصرف را از ویژگی‌های مهم بخشنامه بودجه ۱۴۰۰ سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد.

او  گفت: در صورت تصویب جزئیات این بخشنامه در جلسه شورای اقتصاد جزئیات بیشتر این بخشنامه به اطلاع مردم خواهد رسید.