رئیس سازمان غذا و دارو حکومت ایران: ارز نداریم که واکسن آنفلوآنزا وارد کنیم 

تنها دو هفته به فصل پاییز، موسم واکسیناسیون علیه ویروس آنفلوآنزا باقی مانده است اما محمدرضا شانه‌ساز ، رئیس سازمان غذا و دارو حکومت می‌گوید: برای واردات واکسن آنفلوآنزا ارز نداریم.

بسیاری از کشورها برای واکسیناسیون گسترده شهروندان خود در فصل پاییز آماده می‌شوند، چرا که علائم ابتلا به آنفولانزا و کورونا در بسیاری از موارد شبیه هم است و در نظر دارند با واکسیناسیون گسترده مردم علیه ویروس آنفولانزا بتوانند شیوع کروونا را تحت کنترل داشته باشند.

محمدرضا شانه‌ساز در ادامه افزود: سال گذشته ۲۵۰ هزار عدد واکسن را برای گروه‌هایی که تزریق این واکسن برایشان ضروری است، مانند افراد مسن، بیماران پیوندی، قلبی-تنفسی، زنان باردار و… پیش‌بینی کردیم که امسال به ۲.۵ میلیون عدد رسیده است.

او گفت:  برای سایر افراد هم نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشتیم: رقم یک میلیون و ۷۰۰ هزار واکسن در سال قبل به بیش از ۱۰ میلیون نفر واکسن در سال جاری رسیده است.

شانه ساز از نبود ارز تخصیصی برای واردات دارو گله کرد و گفت: اگر ارز داده شود، واکسن به موقع در کشور وارد و توزیع خواهد شد.

این مقام رسمی گفته است بانک مرکزی قول داده این ارز تامین شود: «زمان مصرف واکسن آنفلوآنزا عمدتا مهر و آبان است که در این بازه زمانی آن را وارد می‌کنیم. ۲.۵ میلیون واحد برای مراکز بهداشتی و درمانی و مابقی هم در داروخانه‌های سراسر کشور توزیع می‌شود».

مقامات حکومت ایران از جمله محمد جواد ظریف بارها ادعا کرده است که ایالات متحده جلوی ورود دارو و غذا به ایران را گرفته است . این در حالی که سعید نمکی گفته بود، این باندهای های داخل کشور است که  ارزهای  تخصیص یافته به دارو را صرف خرید های خود کرده و نبود دارو و غذا ربطی به آمریکا و تحریم ها ندارد .

پیشتر نیز برایان هوک، نماینده پیشین  آمریکا در امور ایران گفته است که تحریم‌های ایالات متحده شامل مواد غذایی و دارویی و اقلام بشردوستانه نمی‌شود.

او  گفته است : “ایالات متحده تمامی خدمات مرتبط با دارو و خدمات و تجهیزات پزشکی را برای مردم ایران از شمول تحریم‌های معاف کرده است.”