رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح: پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراین توسط موشک ها سپاه ،در “مرحله کیفرخواست” است

شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح از اتمام رسیدگی به پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی  گفت: محاکمه متهمان با حضور اولیای دم انجام خواهد شد.

اما وی درباره تعداد متهمان، زمان یا علنی بودن دادگاه احتمالی چیزی نگفت.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح در ادامه گفته است:  پرونده سرنگونی هواپیمایی اوکراینی، در مرحله تدوین کیفرخواست در دادسرای نظامی است.

شمار متهمان این پرونده در اظهارات متناقض مسئولان حکومت ایران  از سه تا ده نفر در نوسان بوده است.

دادستان نظامی تهران نیز پیشتر گفته بود  که ده نفر در پرونده سرنگونی پرواز ۷۵۲ مقصر شناخته شده‌اند که فرماندهان عالی نظامی نیز در میان آنها هستند.

خانواده‌های جان باختگان هواپیمای اوکراینی  پیشتر گفته بودند که شلیک به هواپیما عمدی بوده است. آنها بیش از همه خواستار محاکمه و پاسخگویی امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه هستند که پس از سه روز انکار و لاپوشانی واقعیت، زیر فشارهای داخلی و خارجی، اذعان کرد که هواپیما با موشک‌های سپاه سرنگون شد اما موضوع را به خطای اپراتور نسبت داد.

خانواده‌های قربانیان این فاجعه، خواهان محاکمه علنی آمران شلیک موشک به هواپیمای مسافربری و برکناری کسانی هستند که حریم هوایی ایران را در شرایط جنگی باز نگاه داشتند.

هواپیمای اوکراینی ، بهمن سال گذشته کوتاه مدتی پس از پرواز توسط موشک های سپاه پاسداران سرنگون شد. همه مسافران و خدمه هواپیما از جمله ۲۹ کودک جان باختند.

مقامات اوکراین که طرف مذاکره با ایران بر سر ابعاد این پرونده هستند، بارها از تعلل هیات ایرانی و کندی روند تحقیقات شکایت کرده‌اند.

معاون دادستان کل اوکراین و سرپرست تحقیقات جنایی پرونده این پرواز نیز به تازگی گفته است: «پنهانکاری تهران ثابت می‌کند وضعیت بسیار پیچیده‌تر از خطای اپراتور است.»

معلوم نیست که این اطلاعات را به مقامات اوکراین داده اند یا نه ؟ اما دو کشور مرتبا یکدیگر را به پناهکاری متهم و گفته اند که هنوز اطلاعات اساسی را به آنها نداده است