رئیس سازمان مدیریت بحران کشور: «دعا کنید در تهران زلزله نیاید!»

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به مردم پایتخت گفت: دعا کنید در تهران زلزله نیاید! آمادگی تهران برای مقابله با زلزله با وجود همه اقدامات، تنها ۱۸ درصد است. رییس سازمان گورستان بهشت زهرا، نیز اعلام کرد:   حدود ۲۵ هزار قبر را پیش‌بینی شده است اما کافی نیست.

زلزله ۱۹ اردیبهشت ۹۹ در تهران که منشا اصلی آن دماوند بود نشان داد که دولت روحانی  در  مقابله با این حوادث ضعف های  مختلفی دارد اگر چه مقامات حکومتی بارها و بارها بر این ضعف ها و کمبود آموزش مردم و کمبود تجهیزات سخن گفته اند اما همگی مقطعی و بدون پیگیری بوده است.

اسماعیل نجار، امروز (چهارشنبه)  در جلسه ستاد محلی پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران افزود:   آمادگی تهران برای مقابله با زلزله  با وجود همه اقدامات ۱۸٫۸ درصد است همچنین این سوال مطرح می‌‌شود در صورتی که زلزله در تهران اتفاق بیفتد، آیا نیروهای امدادی و اورژانسی می‌توانند از مسیرها و خیابانهای شهر تهران به محل‌های حادثه برسند یا خیر که کار بسیار سخت و پیچیده‌ای است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت:  باید هر چه سریعتر استانهای کشور، به کمک  تهران بیایند.

این مقام ارشد دولتی که معتقد است شاید دعا به داد نبود امکانات کم تهران برسد، افزود:    اگرچه حرف  بنده مورد تمسخر قرار گرفته و حتی یکی از رسانه‌ها، آرم روی لباس بنده را تغییر داده و دو دست به نشانه دعا بر روی لباس بنده طراحی کرد اما بنده باز هم عرض می‌کنم که باید دعا کنیم که در تهران زلزله نیاید!

رئیس سازمان مدیریت بحران نگفته است که چگونه دعا می تواند به کمک مردم تهران با این همه محدودیت و کمبود درمانی و بیمارستانی که کورونا هم بر آن افزوده شده،  برسد.

اگر در تهران زلزله‌ای با بیش از ۷ ریشتر اتفاق بیفتد، خدمات‌رسانی و امدادرسانی پیچیده و سخت خواهد بود. و قطعا ۲ میلیون نفر تحت‌تأثیر این زلزله قرار می‌گیرند و خانه‌هایشان را و بعضاً جانشان را از دست خواهند داد.

در سال ۱۳۸۰ آژانس بین‌المللی مطالعات زلزله ژاپن “جایکا” نیز برمبنای مطالعه وضعیت زمین، خاک، عرض خیابان‌ها، تعداد طبقات ساختمان‌ها، جمعیت تهران، شیب تهران و موارد بسیاری از این دست، دو گزارش ارائه داد که بر اساس آن گسل شمال تهران توانمندی وقوع زلزله تا ۷٫۲ ریشتر و گسل جنوبی قدرت زلزله تا ۷ ریشتر را دارد.

این گزارش همچنین تعداد تلفات را محاسبه کرده بود و پیش‌بینی کرده است که زلزله تهران با میلیون ها نفر کشته و تعداد زیادی زخمی همراه خواهد بود.