رئیس سازمان نظام پزشکی ایران:  تا امروز ۲۰ هزار واکسن روسی برای جمعیت ۸۰ میلیونی ایران تهیه و توزیع شده‌ است 

دکتر محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران از “عقب ماندگی” در تهیه واکسن کرونا و تعداد کم واکسن‌های خریداری شده برای مردم ایران  انتقاد کرده است.

وی با انتشار پیامی در  توییتر نوشت “تا امروز ۲۰ هزار واکسن روسی برای جمعیت ۸۰ میلیونی ایران تهیه و توزیع شده‌ است. خوب بود نقادان منصف پی‌گیر علل و عوامل اصلی این عقب‌ماندگی در تهیه واکسن کووید بودند.”

وی در حالی این اظهارات را بیان می کند که روند ثبت موارد جدید ابتلا به کرونا در ایران رو به افزایش است. آمار مبتلایان تازه از حدود ۶۱۰۰ در یک روز در یک ماه پیش به بیش از ۸ هزار نفر در یک روز رسیده است.

دکتر ظفرقندی همچنین تاکید کرده است که اولویت واکسن باید کادر درمان و اقشار آسیب‌پذیر باشد.

سازمان نظام پزشکی ایران دو روز پیش در نامه ای به وزارت بهداشت خواسته بود هنرمندان در اولویت  سهمیه واکسن باشند. این نامه باعث انتقاد شمار زیادی از ایرانیان  شد.

در ادامه این خبر امده است به دنبال وضع بحرانی استان خوزستان و قرمز شدن ۱۱ شهر از جمله اهواز و خرمشهر از نظر سرعت شیوع ویروس، مقام‌های ایران اعلام کرده‌اند که مرزهای شلمچه و چذابه با عراق بسته شده است.

استاندار خوزستان نیز در این باره گفته است که  مرزها بسته شده تا “زیرساخت‌های لازم برای انجام تست‌های سریع و ایجاد اقامتگاه‌های موقت” در مرز فراهم شود.

همزمان  فرهاد ابول نژادیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفته که با توجه به شرایط استان باید دو هفته تعطیل و در قرنطینه باشد اما این درخواست “مورد موافقت قرار نگرفت.”

او توضیح بیشتری نداده که چرا با این درخواست موافقت نشده است.

به گفته مسئولان ایران طیف جدید ویروس کووید۱۹ که اولین بار در بریتانیا پیدا شده، به سرعت در حال گسترش است