رئیس ستاد ارتش اسرائیل: «در تهیه برنامه‌های عملیاتی علیه پروژه اتمی رژیم ایران تسریع می‌کنیم»

ساعاتی پیش از آن که دیدار تاریخی بین نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری ایالات متحده آغاز شود، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل نیز دوباره از جدی بودن برنامه های این کشور برای رویارویی با خطرات اتمی ایران گفت و از جمله اعلام داشت که ارتش اسرائیل بر سرعت تهیه همه برنامه های عملیاتی و میدانی لازم علیه برنامه های اتمی ایران افزوده و طرح های جامع و گسترده در حال نهایی شدن است.

سخنان ژنرال آویو کوخاوی ساعاتی پس از اظهارات بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل است که در دیدار با سفیران ده ها کشور جهان گفت که گزینه نظامی، برای خنثی کردن برنامه های اتمی رژیم ایران روی میز است و ارتش و دولت اسرائیل چنین راهکاری را باطل نمی دانند.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل در این باره گفت که رهبران اسرائیل در آستانه دیدار فردا (پنجشنبه) بین رئیس جمهوری ایالات متحده و نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید، می کوشند حداکثر هشدار را به دولت آمریکا بدهند که اگر در برابر رژیم ایران کوتاه آید و یا بخواهد به همان برجامی باز گردد که عملا دیگر وجود خارجی ندارد، اسرائیل ممکن است خود به تنهایی وارد عمل شود.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که مسئله اتمی و موشکی رژیم ایران مهمترین موضوعی است که نفتالی بنت قصد دارد با پرزیدنت بایدن در میان گذارد.

نخست وزیر اسرائیل پس از ورود به واشنگتن، به روزنامه نیویورک تایمز گفت که حامل یک طرح جامع برای پرزیدنت بایدن می باشد که راهکارهای دیگر را بدون بازگشت به برجام با وی در میان خواهد گذاشت. نزدیکان بنت می گویند که او پیشنهاد می کند یک پیمان محکم همکاری بین ایالات متحده، اسرائیل و همه کشورهای عربی که از خطرات اتمی رژیم ایران نگران هستند منعقد شود.

ژنرال کوخاوی در ادامه سخنان خود گفت که دولت برای آن که ارتش بتواند برنامه های جامع و دقیق خود را علیه پروژه اتمی رژیم ایران سرعت بخشد، یک میلیارد و پانصد هزار شکل (معادل بیش از ۴۰۰ میلیون دلار) بر بودجه دفاعی کشور افزوده است. در آن هنگام، این افزایش بودجه با انتقادهایی در داخل اسرائیل روبرو شده بود.

هنگام اعلام انتصاب آخوند ابراهیم رئیسی به ریاست جمهوری رژیم ایران، رهبران اسرائیل او را “قصاب تهران” لقب دادند و وی را فرد خطرناکی خواندند که با همکاری سپاه پاسداران و به دستور علی خامنه ای ممکن است خاورمیانه را به مصیبت های بیشتر بکشاند.

حسین امیرعبداللهیان که از جانب رئیسی به عنوان وزیر خارجه پیشنهاد شده، تاکید کرد که حمایت گسترده رژیم ایران از سازمان های تروریستی موسوم به “محور مقاومت” و علیه حضور نظامی آمریکای در منطقه تلاش بیشتری به عمل خواهد آورد.