رئیس ستاد ارتش اسرائیل: فاجعه انسانی غزه ممکن است باعث انفجار شود

رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل هشدار داد که اگر برای کمک رسانی به فلسطینیان محنت زده در نوار غزه اقدامات فوری انجام نگیرد، انفجار بزرگی در منطقه رخ خواهد داد که به سود اسرائیل نخواهد بود. این هشدار به دنبال گزارش هایی است که نشان می دهد پس از ده سال تسلط حماس بر غزه، زندگی مردم آن سرزمین به حد غیرقابل تحملی دشوار شده است.

در گزارش ها آمده است که فلسطینیان آب آشامیدنی ندارند، مایحتاج عمومی به اندازه کافی در دسترس قرار ندارد، بیکاری در سطح دهشتناکی افزایش یافته و بسیاری از مردم بیمار شده اند و زیرساخت کافی برای درمان بیماران وجود ندارد.

اسماعیل هنیه که هنگام اجرای کودتای نظامی حماس علیه فتح در نوار غزه، حکومت را در آن سرزمین به دست گرفت، اعلام کرده بود که هدف اصلی سازمان او انهدام اسرائیل و تسلط بر این سرزمین است.

هنیه که اکنون حدود یک سال است ریاست دفتر سیاسی حماس را به دست گرفته و احتمالا در لبنان تحت سرپرستی حزب الله زندگی می کند، در پاسخ به این هشدار که اگر بخواهد علیه اسرائیل به تعرض ادامه دهد، غزه مورد محاصره زمینی و دریایی و هوایی قرار خواهد گرفت، گفته بود که فلسطینیان برای رسیدن به آرمان های خود، حاضرند به خوردن نان و زیتون بسنده کنند.

ژنرال گادی آیزنکوت، هشدار داد که ممکن است سرکردگان سازمان های ترور فلسطینی در غزه، در طول ماه های آینده در صدد براینده برای خروج از بن بستی که در آن گرفتار آمده اند، جنگ تازه ای را علیه اسرائیل به راه اندازند.

در ماه های اخیر چندین موشک ابتدایی از غزه به سوی خاک اسرائیل شلیک شده که اسیبی وارد نساخته، ولی با واکنش نیروی هوایی اسرائیل روبرو شده است.

ژنرال ایزنکوت در جلسه هیات دولت، ضمن ابراز همدردی با فلسطینیان مصیبت زده در غزه، تاکید کرد که ارائه کمک های انسانی از جانب اسرائیل به غزه، مشروط بر آن خواهد بود که حماس بازمانده پیکرهای دو سرباز جان باخته اسرائیل را که در اختیار دارد، به این کشور باز گرداند.