رئیس ستاد ارتش اسرائیل فاش ساخت که موشک های پرتاب شده توسط سپاه قدس علیه اسرائیل، به هدف نخورده است

گادی آیزنکوت، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، در یکی از مصاحبه هایی که در آستانه پایان دوران خدمت خود، با رسانه های غیر اسرائیلی انجام داد تاکید کرد که در حال حاضر، اسرائیل یگانه کشور دنیاست که مستقیما با نیروهای مسلح حکومت اسلامی ایران در حال جنگ است.

اشاره او به جنگ در سوریه است که در آن نیروهای سپاه قدس خود را برای حمله به اسرائیل آماده می سازند ولی ارتش اسرائیل مرتبا انبارهای اسلحه و اماکن استقرار آن ها را بمباران می کند.

رئیس ستاد، پیش تر از هزاران هدف نظامی رژیم ایران در سوریه سخن گفته بود که مورد حمله نیروی هوایی اسرائیل قرار گرفت.

ژنرال آیزنکوت گفت که رژیم ایران تلاش بسیار می کند با کمک سپاه قدس و حزب الله لبنان به اسرائیل آسیب برساند و به خیال خود، این کشور را نابود کند. ولی آن ها در این امید و ارزیابی خود، سخت راه اشتباه می پیمایند.

این نظامی ورزیده که چهل سال در خدمت ارتش بوده، در یک مصاحبه دیگر فاش ساخت که در دو سال اخیر ارتش سوریه چهارصد موشک به سوی هواپیماهای جنگنده اسرائیلی که در حریم هوایی آن کشور مشغول انجام عملیات جنگی بودند شلیک کرد و تنها در یک مورد موشک پرتاب شده به هواپیمای اسرائیلی اصابت کرد و موجب سقوط آن شد.

درباره توان موشکی رژیم ایران، رئیس ستاد ارتش اسرائیل ابراز تردید کرد. او بی آن که به یک ارزیابی دقیق بپردازد، یاد آورد شد که در یکی از حملات چند ماه پیش نیروی هوایی اسرائیل، که یک قرارگاه عمده نظامی رژیم ایران در سوریه را بکلی ویران کرد، سپاه قدس در یک اقدام تلافی جویانه چند موشک به سوی اسرائیل شلیک کرد که هیچ یک به هدی اصابت نکرد و همگی در خاک سوریه به زمین افتاد و آسیبی به نیروهای اسرائیلی وارد نیاورد.

خبرنگاران از رئیس ستاد پرسیدند که آیا امکان درگیری جنگی با حزب الله لبنان در آینده نزدیک وجود دارد؟ این پرسش به خاطر آن است که رژیم ایران به ایجاد کارگاه های تبدیل موشک های حزب الله به نقطه زن پرداخته که ممکن است امنیت اسرائیل را به خطر اندازد.

ژنرال آیزنکوت در پاسخ به این پرسش گفت که اوضاع با حزب الله بسیار بحرانی است و ممکن است قضیه به انفجار بیانجامد. ولی افزوده گفت که اسرائیل برای رویارویی با هرگونه احتمالی آمادگی کامل دارد.

شماری از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران، و همچنین برخی آخوندهای حکومتی، در سال اخیر بارها هشدار داده اند که اگر اسرائیلی به گفته آنان “غلطی” بکند، اسرائیل را نابود خواهند کرد. علی خامنه ای نیز از امکان ویران کردن دو شهر بزرگ اسرائیل، یعنی تل آویو و حیفا سخن گفته بود.