رئیس ستاد ارتش اسرائیل که دوره خدمتش تمام شده، از انهدام “هزاران” هدف نظامی رژیم ایران در سوریه خبر داد

فرماندههای سپاه پاسداران در گذشته نزدیک بارها گفته اند که از طریق خاک سوریه، می توان هزاران تن از مزدوران جنگی وابسته به سپاه قدس را برای تهاجم به خاک اسرائیل آماده ساخت

افشاگری های ژنرال گادی آیزنکوت رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل در مورد عملیات ارتش اسرائیل علیه نیروهای سپاه قدس و حزب الله لبنان در سوریه، با ابراز ناخرسندی اویگدور لیبرمن، وزیر دفاع پیشین روبرو شد که گفت “مطالبی وجود دارد که باید آنها را همچنان پنهان نگاه داشت”.

دوران خدمت ژنرال آیزنکوت در مقام فرمانده کل ارتش اسرائیل در این روزها به پایان می رسد و بهمین مناسبت رسانه های اسرائیلی با او مصاحبه هایی انجام دادند که در یکی از آن ها وی گفت که ارتش اسرائیل “هزاران هدف سپاه قدس و نیروهای وابسته به حکومت ایران در سوریه را هدف قرار داده است”.

ابراز ناخرسندی وزیر دفاع پیشین اسرائیل نسبت به این افشاگری، در حالی صورت گرفت که سخنگوی ارتش اسرائیل حدود دو ماه پیش اعلام کرده بود که در دو سال گذشته ۲۰۲ پرواز عملیاتی در خاک سوریه انجام گرفته است. به گفته آگاهان، در هر پرواز، چندین موضع نظامی و انبار اسلحه و تاسیسات نظامی دیگر که به سپاه قدس یا حزب الله لبنان و یا نیروهای مزدور شیعه تحت فرمان ایران، مورد حمله قرار گرفته است.

ژنرال آیزنکوت فاش ساخت که حملات نیروی هوایی اسرائیل به اماکن استقرار سپاه قدس در سوریه، دقیقا از دو سال پیش آغاز شد و آن هنگامی بود که در اوایل ژانویه سال ۲۰۱۷ دولت به ارتش دستور حمله داد.

آگاهان می گویند که تا دو سال پیش حضور نظامی رژیم ایران در خاک سوریه چندان چشمگیر نبود. ولی از هنگامی که ارتش روسیه به دخالت در جنگ پرداخت، رژیم ایران نیز بر شمار نیروهای خود افزود و به موازات آن، به اجیر کردن جنگجویان شیعه از عراق، افغانستان و اماکن دیگر پرداخت و همزمان، هزاران تن از چریک های حزب الله را وارد صحنه کرد.

ژنرال آیزنکوت در یک مصاحبه گفت که اگر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس بر این گمان است که بتواند سوریه را به عنوان پایگاهی به هدف دست اندازی علیه اسرائیل مبدل سازد، سخت به اشتباه دچار شده است.

فرماندههای سپاه پاسداران در گذشته نزدیک بارها گفته اند که از طریق خاک سوریه، می توان هزاران تن از مزدوران جنگی وابسته به سپاه قدس را برای تهاجم به خاک اسرائیل آماده ساخت. این تهدید، چند بار از زبان حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران شنیده شد.

رئیس ستاد ارتش اسرائیل در یک مصاحبه، در پاسخ به این پرسش که آیا اسرائیل ممکن است قاسم سلیمانی را به قتل برساند گفت: «هرکس که امنیت اسرائیل را به خطر اندازد، خود در معرض خطر خواهد بود». ولی بلافاصله افزود: «منظور ما آن نیست که بخواهیم فرد خاصی را مورد تهدید قرار دهیم».

ژنرال آیزنکوت ارزیابی کرد که رژیم ایران در رسیدن به هدف های خود در سوریه چندان موفق نبوده، و پس از ضرباتی که از در سوریه متحمل شده، اکنون می کوشد توجه خود را به عراق باز گرداند.

در این رابطه، آگاهان سیاسی می گویند که دولت عراق نیز در ماه های اخیر می کوشد آن کشور را از نفوذ رژیم ایران برهاند. نخست وزیر و رئیس جمهوری عراق اکنون مدتی است که عملا به رژیم ایران پشت کرده اند و می کوشند به ترکیه و عربستان نزدیک تر شوند و روابط خود را با ایالات متحده نیز تقویت کنند.

ژنرال آیزنکوت در یک مصاحبه گفت: «همان گونه که علیه حضور نظامی رژیم ایران در سوریه اقدام کردیم، اگر احساس شود که رژیم اسلامی می کوشد در لبنان استقرار نظامی یابد، در آن جا نیز علیه سپاه قدس به اقدامات لازم دست خواهیم زد»

رئیس ستاد ارزیابی کرد که رژیم ایران گمان دارد که در لبنان از موقعیت بهتری در مقایسه با سوریه قرار دارد.