رئیس ستاد فرماندهی ارتش آمریکا:ما به دنبال جنگ با ایران نیستیم و فشار اقتصادی و دیپلماتیک را دنبل میکنیم

رئیس ستاد فرماندهی ارتش آمریکا تاکید کرده است که ایالات متحده به دنبال درگیری و جنگ با جمهوری اسلامی نیست و مسیر استفاده از فشار دیپلماتیک و اقتصادی را دنبال می‌کند.

وی  به خبرنگاران در وزارت دفاع گفت فکر نمی‌کنم که خواهان جنگ با ایران باشیم و این که الان تمرکز ما روی این مسئله باشد.

اظهارات این ژنرال آمریکایی یک روز پس از سخنان پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده بیان می‌شود که اعلام کرد واشنگتن عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و کنسولی بین ایران و آمریکا را لغومی‌کند.

این عهدنامه در سال ۱۹۵۵ بین دو کشور و در دوران سلطنت محمد رضا شاه فقید انجام شده بود.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز هفته پیش گفته بود که نیروهای آمریکایی به حضور خود در سوریه ادامه می دهند حتی با وجود اینکه گروه حکومت اسلامی موسوم به داعش متحمل شکست شده باشد.

جان بولتون اظهار داشت مادامی که نیروهای ایرانی در ورای مرزهای کشور خود هستند ما خاک سوریه را ترک نخواهیم کرد و در برابر خطرات جمهوری اسلامی در سوریه خواهیم ایستاد و از خود واکنش نشان خواهیم داد.

ژنرال ووتل افزود اگرچه ما  در سوریه وظیفه مشخص نظامی خاصی نداریم اما وجود ما در این کشور بر فعالیت‌های جمهوری اسلامی در سوریه تاثیرگذار خواهد بود و آمریکا آماده است به سرعت و به شدت جلوی تهدیدات نظامی جمهوری اسلامی را بگیرد.

آقای بولتون به تهران هشدار داد که اگر نیروهای نظامی  و نیروهای شبه نظامی حامی جمهوری اسلامی به منافع آمریکا و متحدان ضربه بزنند بهای سنگینی خواهد پرداخت.

در کارزاری که دولت دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی به راه انداخته به ژنرال ووتل اختیارات نظامی مستقیم داده نشده است اما وی گفت که اگر ضرورت اقتضا کند آمریکا آماده است به صورت گسترده از خود واکنش نشان دهد.

دولت ترامپ که مناسبات نزدیکی با عربستان سعودی و اسرائیل دارد روز ۱۸ اردیبهشت از توافق اتمی شش قدرت جهان با ایران خارج شد.

دور دوم تحریمها که هدف آن به صفر رساندن فروش نفت ایران است از۱۳ آبان اجرایی می‌شود رئیس ستاد فرماندهی ارتش آمریکا می گوید دولت ترامپ در این زمینه سهیم بوده است که رژیم ایران باید از رفتار بی ثبات کننده خود و سیاستی که به گسترش خشونت و رنج انسانی در خاورمیانه منجر می‌شود دست بردارد.