رئیس ستاد ملی مقابله با کورونا: «تزریق همگانی در ایران، زودتر از زمستان سال آینده آغاز نمی شود»

در اوج تبلیغات شماری از مقامات وزارت بهداشت دایر بر این که در همین هفته نخستین محموله واکسن ضد کورونا به ایران می رسد و واکسیناسیون شهروندان از ۲۲ بهمن و به میمنت سالروز به قدرت رسیدن حکومت اسلامی، آغاز می شود، یک مقام علمی در ایران ارزیابی می کند که واکسیناسیون عملی قشرهای گسترده مردم ایران، زودتر از زمستان سال آینده آغاز نخواهد شد.

رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا که طبعا باید یک مقام موثق و مطلع باشد، اعلام کرد که  واکسیناسیون عمومی در ایران، زودتر از زمستان سال آینده شروع نخواهد شد.

با بالا گرفتن  اختلاف‌نظرها درباره استفاده از واکسن روسی کرونا در ایران، مصطفی قانعی، رئیس کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید واکسیناسیون عمومی کرونا در ایران “از زمستان ١۴٠٠ آغاز می شود.

این در حالی که محمد اسلامی، وزیر راه، گفته است : «محموله اول تا هفته آینده با پروازی ویژه به کشور وارد خواهد شد و با حجم کم آغاز خواهیم کرد».

قانعی در ادامه  گفته است: “در این برنامه قرار است حدود ۱۶ میلیون دوز واکسن از مجموعه کوواکس، بیش از ۲۵ میلیون دوز از طریق واردات و ۲۵ میلیون دوز با استفاده از تولیدات داخلی تامین شود، واکسیناسیون عمومی نیز اسفندماه سال آینده شروع می‌شود.”

پیشتر نیز سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران اعلام کرده بود که “مجوز مصرف اضطراری” واکسن کرونای “اسپوتنیک وی”، ساخت روسیه، صادر شده و کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه، نیز از وارد شدن نخستین محموله این واکسن تا ۱۶ بهمن به ایران خبر داده بود.

اسلامی گفته است: این واکسن با استفاده از تولید داخلی و خرید از دیگر کشورها تامین خواهد شد که البته با ممنوعیت اعلام شده توسط  خامنه‌ای واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی جزو آنها نیست.