رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل: «آسیب رسانی به کشتی بازرگانی اسرائیل، نشان دیگری از تروریسم رژیم ایران است»

ژنرال آویو کوخاوی رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل: با حمله به کشتی بازرگانی اسرائیلی، تذکری دیگری به تروریستی بودن رژیم ایران است

ژنرال آویو کوخاوی، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، امروز (یکشنبه) در یک سخنرانی، حکومت اسلامی ایران را به صراحت مسئول حمله به کشتی بازرگانی اسرائیلی دانست و در رابطه با تهدیدهای نظامی و تروریستی در منطقه، که امنیت کشور اسرائیل را تهدید می کند،گفت: «همین پایان هفته بود که تذکری در این باره از یکی از جبهه های پرخطر علیه اسرائیل دریافت کردیم و یک کشتی بازرگانی متعلق به اسرائیلیان در آب های دریای عمان هدف موشک قرار گرفت».

ژنرال کوخاوی این سخنان را در همایش مقامات ارشد واحدی در ارتش اسرائیل بیان داشت که “واحد ۸۲۰۰” نامیده می شود و ماموریت آن رصد کردن همه منابع اطلاعاتی شنیداری، نوشتاری به زبان های مختلف و از جمله زبان پارسی می باشد.

ژنرال کوخاوی در ادمه سخنان خود گفت: «اسرائیل در میدانگاه های مختلف در منطقه مورد تهدید قرار دارد که بارزترین آن حکومت اسلامی ایران است و با تعرض به کشتی بازرگانی، تذکر داده شد که در این میدانگاه دشمن خطرناکی قصد تعرض به اسرائیل را دارد».

رسانه های اسرائیلی می نویسند که از دیدگاه منابع ارشد نظامی و اطلاعاتی، تردیدی وجود ندارد که این حمله توسط نیروهای مسلح حکومت  ایران صورت گرفته است. احتمال قوی آن است که سوراخ های ایجاد شده در بدنه کشتی، ناشی از اصابت دو فروند موشک زمین به دریا بوده که مقادیر زیادی از آن، در خط ساحلی ایران در خلیج فارس مستقر شده است.

رسانه ها می نویسند که از دیدگاه مقامات امنیتی اسرائیل، این تعرض یک امر وخیم است که اسرائیل نباید نسبت به آن سکوت کند و یا کوتاه بیاید.

با این همه، کارشناسان می گویند که هنوز با قاطعیت نمی توان گفت که این حمله چگونه صورت گرفته است.

مقامات نظامی اسرائیل می گویند که رژیم ایران با این تعرض، از خط قرمز فراتر رفته و اسرائیل نباید نسبت به آن سکوت کند.