رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل: «خود را برای یک رویارویی جنگی محدود با ایران آماده می سازیم»

ژنرال آویو کوخاوی، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل ارزیابی کرد که رژیم ایران ممکن است در آینده ای نه چندان دور، با اسرائیل در یک جنگ محدود درگیر شود و ارتش اسرائیل از هم اکنون خود را برای چنین روزی آماده می سازد. رئیس ستاد کل ارتش در بخش دیگری از سخنان خود همچنین گفت که رژیم ایران با سوء استفاده از هرج و مرجی که در عراق حکمفرما می باشد، به انتقال جنگ افزار از طریق خاک آن کشور به سوریه و از آن جا به حزب الله لبنان ادامه می دهد.

ژنرال کوخاوی در سخنرانی امروز خود (چهارشنبه) که در یک نهاد دانشگاهی در مرکز اسرائیل ایراد کرد، به تشریح برخی جزئیات آمادگی های دفاعی ارتش اسرائیل پرداخت و از جمله گفت: «ارزیابی می کنم که امکان وقوع یک رویارویی نظامی با حکومت اسلامی ایران در آینده نزدیک، امری خارج از احتمال نباشد و بنابراین، خود را برای چنین احتمالی آماده می سازیم».

رئیس ستاد ارتش، این سخنان را در آیین یادیود پانزدهمین فرمانده ارتش اسرائیل، زنده نام امنون لیپکین شخک بیان کرد.

ژنرال کوخاوی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که رژیم ایران همچنان به پیشبرد برنامه های اتمی خود ادامه می‌دهد و در برابر کم اعتنایی جامعه جهانی، برنامه های خود را برای ساخت کلاهک اتمی و نصب آن در موشک‌های جنگی همچنان پیش می برد و به این توانایی نزدیک، و نزدیک تر می شود و باید جلوی آن را گرفت.

رئیس ستاد ارتش که درباره توان عملیاتی ارتش اسرائیل سخن می گفت، در اشاره به جبهه‌های دیگری چون سوریه و عراق که امنیت اسرائیل را تهدید می کنند، گفت: «ارتش اسرائیل عملیات دفاعی خود در سوریه را دنبال می کند و اجازه نخواهد داد که سپاه قدس و چریک‌های وابسته به آن، برای همیشه در سوریه مستقر گردند.

ژنرال کوخاوی گفت که پا گرفتن توان نظامی رژیم ایران در عراق نیز یک مشکل اساسی است و اسرائیل نسبت به این امر نیز هشیار می باشد و می‌کوشد نیت‌های رژیم ایران را خنثی سازد.

او گفت که سپاه قدس با استفاده از هرج و مرج عراق و بخش‌هایی از آن کشور که قدرت مرکزی در آن جا هیچ نفوذی ندارد، می کوشد مسیری را برای ادامه قاچاق اسلحه به سوریه دنبال کند. رژیم ایران بدون آن که کسی در داخل عراق محدودیتی برایش ایجاد کند، به قاچاق اسلحه ادامه می دهد و اسرائیل می کوشد از ادامه آن جلوگیری کند.

این نخستین بار است که یک مقام ارشد نظامی یا سیاسی در اسرائیل، این چنین آشکارا می گوید که اسرائیل در خاک عراق نیز برای خنثی کردن تلاش های نظامی رژیم ایران، فعال است.

در مورد وقوع یک جنگ احتمالی و تاثیر آن بر مردم پشت جبهه، ژنرال کوخاوی گفت که در چنین درگیری، مردم پشت جبهه در اسرائیل هدف آتشباری های بسیار سنگین قرار خواهند گرفت و اسرائیل باید برای دفاع از شهروندان خویش بر آمادگی ها بیافزاید.

رئیس ستاد گفت که گرچه اکثر موشک‌هایی که دشمن از آن سخن می گوید، کارایی ندارند، ولی از آن جا که به سوی نواحی مسکونی شلیک می شوند، هنگامی که به هدف بخورند موجب ویرانی های بسیار می‌گردند.

2 دیدگاه‌

  1. الان بهترین زمان برای حملات گسترده و ویرانگر به تمام پایگاههای جمهوری اسلامی میباشد ، مردم ایران آماده قیام سراسری و نابودی رژیم میباشند، نیروهای نظامی هیچ روحیه ای برای مقابله با مردم و یا پشتیبانی این فرقه جنایت کار را ندارد، در لبنان مردم در صورت خطای حزب الشیطان ، دودمانشان را به آتش میکشن ، در عراق مردم حامیان جنایتکار جمهوری اسلامی را به آتش میکشند، هیچ فرصتی بهتر از این ایام نیست تا برای همیشه این تهدید را نابود بکنیم، درقبال ملت یهود مسولیت تاریخی دارید، این جنایتکاران آرزوی هولوکاستی دیگر را دارند ، باید صاحبان این آرزو را سوزاند! وقت زیادی نداریم .

  2. برای اولین بار از یک فرمانده نظامی ارتش اسراییل سخنان بی موقع و نالازمی شنیدم
    من که به جد تمامی عملیات ارتش اسراییل را از اوان کار دنبال کرده ام -سالها پیش از تولد خودم – هیچ درک نمیکنم که بیان و انتشار این سخنان در شرایطی که رژیم آخوندی در جنگ رسمی با مردم ایران است بجز مهمل تبلیغاتی برای بوقهای ولی وقیح چه سودی دارد؟

Comments are closed.