رئیس سیا می گوید: آمریکا در برابر هر اقدام تحریک آمیز رژیم ایران مقابله به مثل می کند

رئیس سرویس امنیت خارجی ایالات متحده (سی آی اِی) گفت که اگر حکومت ایران بار دیگر در صدد برآیند با منافع ایالات متحده در جهان رویارویی کند، با اقدامات تلافی جویانه آمریکا روبرو خواهد شد. مایک پُمپِنو که در مصاحبه ای سخن می گفت، افزود: برخی رفتارهای رژیم ایران علیه کشورهای دیگر خاورمیانه، همانند اعلام جنگ علیه آن کشورها بوده است. اشاره پمپئو از جمله به موشک های ساخت ایران بود که حوثی های یمن با کمک آن ها، ده ها بار خاک عربستان را هدف قرار داده اند.

مایک پمپئو که خبرنگار بی بی سی سخن می گفت، در پاسخ به پرسشی گفت که ایالات متحده با همه امکانات خود در برابر تجاوزکاری های حکومت ایران ایستادگی خواهد کرد. با این همه، رئیس سی ای ای حاضر نشد درباره شیوه ها و ابزارهایی که ایالات متحده برای این رویاروئی در اختیار دارد، وارد جزئیات شود.

پمپئو که از هنگام آغاز ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ به ریاست سی آی ای منصوب شده، تائید کرد که چند ماه پیش پیامی برای قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس فرستاده است. سلیمانی در آن زمان گفته بود که این نامه را بی آن که باز کند، بازگردانیده است.

پمپئو در پاسخ به این پرسش که از ارسال این پیام چه هدفی داشته است، گفت: «من می خواستم پیام روشن و صریحی برای سلیمانی بفرستم و به او یادآوری کنم که ایالات متحده، کشورهای غربی، بریتانیا و ممالک دیگر، در حوزه خلیج فارس منافعی دارند و او باید متوجه باشد که حمله به منافع هر یک از کشورها با اقدام متقابل روبرو خواهد شد». او افزوده گفت: «برای سلیمانی پیام فرستادم که اگر بخواهد به منافع ایالات متحده در منطقه آسیب برساند، ما آن را تحمل نخواهیم کرد.

رئیس سی آی ای در مورد این احتمال که ممکن است بین ایران و عرستان جنگ رخ دهد، گفت: «ما بسیار تلاش می کنیم اطمینان حاصل کنیم که چنین چیزی رخ نخواهد داد و راهش آن است که مردم ایران دریابند که این رویداد خوبی برای کشور آنان نخواهد بود. در هفته های پیش ما شاهد اعتراضات مردمی در ایرن بوده ایم و مردم باهوش ایران می دانند که این گونه درگیری ها ممکن است برای کشورشان میلیاردها دلار هزینه داشته باشد». پمپئو نتیجه گرفته گفت: خود مردم ایران زنگ خطر را به صدا در خواهند آورد».

ایالات متحده، در کنار اسرائیل، از معدود کشورهای جهان هستند که پشتیبانی قاطع خود را از خیزش مردمی در ایران بیان داشته اند.

بسیاری از ایرانیان در هفته های اخیر گفته اند که یکی از بهترین شیوه هایی که ایالات متحده می تواند به پیروزی خیزش مردم ایران کمک کند آن است که با شیوه های تکنولوژی پیشرفته خود نوعی اینترنت در اختیار مردم ایران قرار دهد که حکومت نتواند آن را متوقف سازد.

ده ها تن از شهروندان ایرانی در پیغم های کتبی به رادیو پیام اسرائیل گفته اند که نبود اینترنت و اخلالات رژیم در دیگر شبکه های اجتماعی، یکی از عوامل موثری فروکش کردن موقت اعتراض ها بوده است.

در عین حال یک کاربر در پیام خود نوشت: «بدانید که در آینده ای نه چندان دور، ملت ایران، این بار متحد تر و مصمم تر و با نیروی بسیار بیشتر دوباره به صحنه باز خواهد گشت و اعتراض ها در ابعاد گسترده تر از سر گرفته خواهد شد.

رئیس سی آی ای در ادامه مصاحبه تلویزیونی، در این زمینه گفت: «مردم ایران در پهنه تاریخ ثابت کرده اند که درک درستی از امور دارند و امیدوارم که آنان دوباره به پا خیزند و و جلوی عملیات خرابکارانه رژیم را بگیرند».