رئیس شورای شهر تهران گفت:  طرح سپاه برای انتقال پایتخت شعاری بیش نیست

رئیس شورای شهر تهران گفت:  طرح سپاه برای انتقال پایتخت شعاری بیش نیست.   اما برخی تحلیلگران می گویند: دلیل تصمیم سپاه، برای  دور کردن اماکن دولتی و نظامی و امنیتی از دسترس مردم در صورت بروز اعتراضات جدید در کشور است.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، در واکنش به طرح پیشنهادی سپاه برای انتقال پایتخت، آن را شعاری خوانده و گفت:  این پروژه  «به ‌لحاظ منابع و مشکلات زیرساختی غیرقابل‌اجرا و پاک کردن صورت مسئله است».

آگاهان امور در این باره می گویند: سپاه پاسداران به دنبال گسترش قدرت روز افزون خود در حکومت در صدد است تا از بروز هرگونه خطری که نظام را تهدید می کند جلوگیری کند به همین دلیل با پیشنهاد این طرح تلاش دارد تا  اماکن دولتی و نظامی و امنیتی را از دسترس اعتراضات احتمالی مردم در آینده دور سازد.

اواخر شهریور بود که  ابوالفضل ابوترابی،  نماینده مجلس گفت:   قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه پاسداران به‌ دلیل نگرانی از قیام های احتمالی ،  طرحی را به حسن روحانی برای انتقال پایتخت از تهران،  داده است.

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا قرارگاه های زیرمجموعه‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و «بزرگ‌ترین پیمانکار پروژه‌های دولتی ایران» است.

این نماینده مجلس گفت: تمرکز بیش از حد مردم، ثروت، دانش و صنعت در تهران یک تهدید واقعی است؛ چه از لحاظ طبیعی و چه حمله‌های نظامی و چه نافرمانی‌های اجتماعی».

رئیس شورای شهر در ادامه گفته است ‌که مشکلات امروزه تهران ناشی از تصمیمات نادرست در پنج دهه اخیر است، او تاکید کرد که به جای انتقال پایتخت، «می‌توان با اصلاح رویه‌های مدیریتی و تصمیم‌گیری صحیح و اجرای درست تصمیمات، این روند را اصلاح کرد».

یادآور می شود بحث انتقال پایتخت در ایران از سال‌ها پیش مطرح شده، اما منتقدان می‌گویند که در صورت چنین اقدامی، احتمال این‌‌که تهران با مشکلاتش به حال خود رها شود، بسیار است.

محسن هاشمی نیز در ادامه با ابراز نگرانی از این اقدام  گفته است: «نمی‌توان شهری را با ده میلیون شهروند با مشکلات فراوان رها کرد و سخن از مسئولیت‌پذیری و اخلاق‌مداری گفت.»

حکومت ایران از اعتراضات مردمی وحشت دارد.  در سال‌های اخیر نیز به دلیل گرانی و انتقادهای سیاسی، اعتراض‌های خیابانی گسترده‌ای در ایران شکل گرفته و در حال حاضر نیز به دلیل تحریم‌ها و وضعیت اقتصادی نابسامان کشور و همه‌گیری کورونا، احتمال بروز شورش‌ها و اعتراضات خیابانی همچنان وجود دارد.