رئیس شورای عالی نظام پزشکی ایران ، خواستار جلوگیری از استثمار  پزشکان جوان در بیمارستان‌ها شد

دکتر مصطفی معین، رئیس شورای عالی نظام پزشکی ایران در گفتگو با خبرگزاری دولتی ایرنا ، خواستار حمایت از حقوق پزشکان جوان شد و گفت که پزشکان جوان کشور در بیمارستان‌ها استثمار می شوند.

وی افزود که پزشکان جوان ما به نوعی در این زمینه در استثمار قرار دارند و این مسئله از نظر اخلاقی و مدیریتی قابل قبول نیست

دکتر معین در ادامه  با تاکید بر نقش پزشکان جوان در آینده نظام سلامت، افزود که اگر پزشکان ما بخواهند تا سن ۴۰ سالگی برای ادامه تحصیل خود در مقاطع مختلف آموزشی طرح‌های خارج از مرکز بروند و از حداقل امکانات معیشتی هم برخوردار نباشند، آینده روشن و مطلوبی را برای نظام سلامت پیش بینی نمی‌کنم.

وی به طرح‌های اجباری خدمت خارج از مرکز نیز اشاره و تاکید کرد چنانچه دولت به خدمات دانش‌آموختگان پزشکی در نقاط دورافتاده کشور نیاز دارد، طبیعی است که باید حقوق و مزایا و امکانات حداقلی معیشتی و زیستی آنها را فراهم کند.

سازمان  نظام پزشکی در اوایل سال میلادی ۲۰۲۱ در باره وضعیت پزشکان در ایران گفته بود:  طی ده ماه گذشته از شیوع کرونا ۲۰۰ پزشک جانباخته‌اند و ۳۰۰۰ پزشک مهاجرت کرده‌اند!

این سازمان در ادامه افزوده بود که نزدیک به  یک سال از شیوع کرونا در ایران می‌گذرد. در این مدت پزشکان و پرستاران در خط مقدم مبارزه با این ویروس خطرناک بوده‌اند و ساعت‌های طولانی با لباس‌های مخصوص و ماسک در حال مراقبت و رسیدگی به بیماران مبتلا به کرونا هستند. اما تاکنون دولت هیچ اقدام ای برای تامین معیشت و امنیت شغلی شان انجام نداده است.