رئیس فدراسیون شطرنج ایران ادعا کرد که کیمیا علیزاده، از نظر قانونی حق ندارد زیر پرچم آلمان مسابقه دهد

در پی استقبال آلمان از همکاری با کیمیا علیزاده،  برای شرکت در مسابقات المپیک با پرچم آلمان، رئیس فدراسیون تکواندو حکومت ایران ادعا کرده علیزاده به لحاظ قانونی امکان چنین کاری را ندارد. «علی اصغر یوسف نژاد»، نماینده مجلس شورای اسلامی ، هشدار داد :  «خروج ورزشکاران ایرانی همانند مساله فرار مغزهاست و برای کشور تبعات بد بسیاری به همراه دارد».

کیمیا علیزاده، تنها مدال‌آوز زن ایرانی در مسابقات المپیک چند هفته پیش ایران را ترک کرد تا تمرینات و آماده‌سازی خود برای بازی‌های المپیک توکیو را در اروپا دنبال کند. او ابتدا به هلند رفت و هم‌اکنون در شهر هامبورگ آلمان اقامت دارد.

کیمیا علیزاده ،این قهرمان ۲۱ ساله تکواندو که در المپیک ریو مدال برنز را به دست آورده پس از خروج از ایران در نامه سرگشاده‌ای خود را “یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده” در ایران خواند و نوشت چون نمی‌خواهد بیش از این “پای سفره ریاکاری، دروغ و بی‌عدالتی” بنشیند تصمیم گرفته که دیگر زیر پرچم جمهوری اسلامی مسابقه ندهد.

کیمیا علیزاده تا کنون صاحب شش مدال طلا، سه نقره و دو برنز در رقابت‌های بین‌المللی شده است. او یک سال پس از کسب مدال برنز المپیک توکیو در مسابقات قهرمانی تکواندو جهان در سال ۲۰۱۷ مدال نقره را از آن خود کرد.

همچنین فرزاد  ذوالقدری کاپیتان پیشین تیم نوجوانان تکواندو ایران و عضو پیشین تیم ملی این رشته ورزشی پس از خروج از ایران و دریافت تابعیت بلغارستان از این پس برای بلغارها مبارزه خواهد کرد.

وی  قرار است در نخستین گام ۱۸ فوریه در «تورنمنت جام ریاست فدراسیون جهانی» در کشور سوئد برای بلغارستان مبارزه کند.

ذوالقدری در کارنامه خود مدال برنز قهرمانی آسیا، نقره دانشجویان جهان و مدال نقره جام جهانی مکزیک در سال ۲۰۱۵ را دارد.

روزنامه قانون درباره مهاجرت ورزشکاران ایرانی نوشت :  «ورزشکاران رشته‌های مختلف تصمیم خود را گرفته‌اند و در آینده‌ای نه چندان دور به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند».