رئیس قوه قضائیه ادعای آزاد شدن همه دانشجویان را کرده بود، ولی بازداشت ها ادامه دارد

شورای صنفی دانشجویان کشور هشدار دادند: وضعیت سها مرتضایی در بازداشت وخیم است و از حال ابولفضل نژادفتح و یاشار دارالشفا بی خبرند

در همان حال که رییس قوه قضاییه درروز دانشجو اعلام کرده بود همه دانشجویان بازداشت شده آزاد گردیده‌اند، برخی منابع مطلع و تشکل‌های دانشجویی خبر می دهند که بازداشت ها همچنان ادامه دارد و بسیاری از دستگیرشدگان نیز در شرایط بسیار بدی به سر می برند.

تشکل‌های دانشجویی در بیانیه ای اعلام کردند که وضعیت برای بازداشت شدگان در جریان اعتراضات خیابانی به مراتب سخت‌تر و شرایط آن‌ها نیز در بازداشتگاه‌ها وخیم است.

گفته شده است بر اساس منابع مطلع شمار بازداشت شدگانی که در زندان فشافویه نگهداری می‌شوند را چند هزار نفر، شمار بازداشت شدگان محبوس در زندان اوین را نیز چند صد نفر اعلام کرده‌اند و این درحالی است که در بسیاری از استان‌ها بازداشت معترضان همچنان ادامه دارد.

شورای صنفی دانشجویان کشور هشدار دادند: وضعیت سها مرتضایی در بازداشت وخیم است و از حال ابولفضل نژادفتح و یاشار دارالشفا بی خبرند .

سها مرتضایی، دانشجوی ستاره دار دانشگاه تهران، که از ۲۷ آبان ماه بازداشت شده است لنابر اعلام شورای صنفی دانشجویان تاکنون از حق تماس با بستگان و دسترسی به وکیل قانونی خود محروم بوده است و تحت فشارهای شدید بازجویان قرار دارد.

فعالان دانشجویی همچنین با گذشت بیش از سه هفته از بازداشت دو دانشجوی دیگر، ابوالفضل نژادفتح و یاشار دارالشفا، گفتند که این دو فعال دانشجویی از زمان بازداشت و پس از یک بار تماس، از حق برقراری تماس مجدد محروم شده و دسترسی به وکیل نیز ندارند.

مقام‌های وزارت علوم تاکنون آمارهای ضد و نقیضی از تعداد و چگونگی بازداشت دانشجویان اعلام کرده‌اند و علاوه بر این تاکید دارند که دانشجویان در محوطه دانشگاه‌ها بازداشت نشده‌اند.

علی نانوایی، دانشجوی دکترای دانشگاه علامه، یکی از دانشجویانی که در روزهای پایانی آبان و همزمان با اعتراضات سراسری بازداشت شد، د توییتر خود نوشت: «من دانشجو دکتری علامه و ارشد تهران”عدم تسویه جهت اصلاح پایانامه” در دفتر حراست داخل دانشگاه تهران از سوی ماموران لباس شخصی و افراد حراست، مورد ضرب وشتم،تهدید به تجاوز و فحاشی قرار گرفته و با زور به ون بیرون دانشگاه منتقل شدم».

شورای صنفی دانشجویان کشور گفت: «مسئولیت عواقب این بازداشت‌ها مستقیما بر عهده وزارت علوم و مسئولان دانشگاه هاست که طی چند هفته گذشته علاوه بر همکاری با نهادهای امنیتی از زیر بار پیگیری وضعیت بازداشت شدگان شانه خالی کرده‌اند.»

گزارش‌ها درباره وضعیت وخیم دانشجویان بازداشت شده درحالی منتشر شده است که هفته گذشته و در روز شانزدهم آذر در جریان حضور ابراهیم رییسی در دانشگاه تهران و در حضور او مجری برنامه به نقل از مقام‌های قوه قضاییه اعلام کرد که آخرین دانشجوی بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری آزاد شده است.

علاوه بر تداوم شماری از دانشجویان که در فاصله ۲۵ تا ۲۷ آبان در تهران بازداشت شدند، شماری از دانشجویان در خوزستان، اصفهان، تبریز و برخی دیگر از شهرهای ایران بازداشت شده‌اند که تاکنون خبری از وضعیت آن‌ها در دست نیست.