رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خواستار،  تشکیل کمیسیونی یازده سپتامبری برای بررسی حمله به ساختمان کنگره شد 

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار بیانیه ای به اعضای دموکرات این مجلس از تلاش برای تشکیل کمیسیونی به سبک یازدهم سپتامبر جهت بررسی حمله ششم ژانویه هواداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره خبر داد.

در این بیانیه وی با  اشاره به طرح‌های در دست اجرا برای تشکیل کمیسیون یاد شده نوشت: «برای حفاظت از امنیت‌مان (سه بار تکرار) گام بعدی تشکیل کمیسیونی مستقل از نوع یازدهم سپتامبر است تا در آن کلیه حقایق و ریشه‌های حمله تروریستی داخلی ششم ژانویه به ساختمان کنگره ایالات متحده به دقت مورد بررسی قرار گیرد.»

خانم پلوسی  پیش‌ از این و قبل از استیضاح دونالد ترامپ نیز خواهان تشکیل چنین کمیسیونی شده و تحقق آن را بسیار لازم و ضروری دانسته بود.

کمیسیونی از نوع یازده سپتامبر باید  با اساسنامه‌ای ویژه به تصویب نمایندگان دو مجلس کنگره برسد و سپس رئیس جمهوری نیز آن را امضا کند تا قابلیت تشکیل شدن را دارا باشد . اعضای این کمیسیون را عمدتا افرادی خارج از دولت تشکیل می‌دهند.

حمله فاجعه‌بار ششم ژانویه که از سوی معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به ساختمان کنگره صورت گرفت دست کم پنج کشته برجای گذاشت و خشم اغلب سیاستمداران از جناج‌های مختلف را در ایالات متحده برانگیخت.

دموکرات‌ها پس از این حمله طرح دومین استیضاح دونالد ترامپ را کلید زدند که پس از تصویب در مجلس نمایندگان سرانجام در سنا رای لازم را برای تصویب نیاورد.

اغلب مخالفان طرح استیضاح در سنا با این وجود حمله به کنگره را به عنوانی اقدامی شرم‌آور محکوم کردند و دونالد ترامپ را نیز در تحریک به آن مقصر دانستند اما با این استدلال که محاکمه یک رئیس جمهوری برکنار شده وجه قانونی ندارد با آن مخالفت کردند.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواهی که به تبرئه دونالد ترامپ رای داده بود نیز خواهان تشکیل کمیسیون یازده سپتامبری برای بررسی اتفاقات ششم ژانویه شده و تاکید کرده که برای جلوگیری از تکرار اقداماتی نظیری حمله به کنگره باید ریشه‌ها و دلایل این اقدام به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

نمایندگان کنگره پس از اتفاقات اخیر به اتفاق خواستار تقویت امنیت این نهاد قانون‌گذار در ایالات متحده شده و دو کمیته از مجلس سنا نیز در حال حاضر مشغول بررسی کوتاهی‌های امنیتی احتمالی صورت گرفته در جریان حمله به ساختمان کنگره هستند