رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان: دریا را به روی لنج‌داران هرمزگان بسته اند و  لنج‌هایشان را توقیف کرده اند

احمد جباری نماینده مجلس درنامه‌ای به حسن روحانی از بستن دریا به روی لنج‌داران و توقیف تعدادی از لنج‌ها انتقاد کرد و گفت: «جای تاسف دارد که دولت برنامه‌ای در بخش تجاری و صیادی برای مردم ساحل نشین ندارد».

او در این نامه نوشته است:    «آیا رونق اقتصادی و تجارت با دنیا که به کرات از آن یاد می‌کردید، با این تصمیمات خلق‌الساعه در حوزه واردات و در قبال تجارت سالم مرزنشینان محقق می‌شود؟» آنهم در حالی که  مردم ساحل نشین در کنار دریا باید از مواهب خدادادی دریا بی‌بهره باشند.

دبیر کمیسیون عمران مجلس گفته است:   آیا مطلع هستید که تعدادی از شناورها بدون پاسخگویی مسئولان با تمام اقلام در حوضچه‌ای با هم پهلو گرفته‌اند که هر لحظه احتمال خطر حوادثی از جمله آتش‌سوزی برای آنها وجود دارد.»

علیرضا تنگسیری،  فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، پیشتر لنج داران را تهدید کرده بود که اگر بدون اجازه نیروی دریایی سپاه اقدام به حمل و نقل کالا کنند و یا برای صید به دریا بروند ، شناورهای آنان را به آتش خواهند کشید.

جباری افزود که  گویا خطراتی که شناورهای پهلو گرفته را تهدید می‌کند برای مقام‌های مسئول در حکومت اهمیت ندارد در حالی که تاکنون به دلیل بی‌تدبیری و بی‌توجهی مسئولین دولتی در سطح ملی و استانی صیادی و ده‌ها شناور سبک و سنگین تجاری طعمه حریق شده و ضرر و زیان آنها نیز جبران نشده است.

موسوی گمارونی رئیس هیات مدیره اتحادیه لنجداران و حمل و نقل دریایی استان بوشهر نیز گفته است :    توقف لنج‌ها به منزله از حرکت ایستادن نیروی محرک در بنادر کشور است، بنابراین مسئولان باید راه را برای به حرکت درآوردن آن‌ها باز کنند.

سپاه پاسداران، که از روز آغاز تاسیس اش در ایران به نام دفاع از نظام اسلامی بود .اکنون در تمامی زمینه های اقتصادی، سیاسی ،ورزشی،  و دینی و مذهبی و ….را بدست دارد . از جمله این نظارت ها  کنترل بنادر و راه های آبی در منطقه جنوب کشور است که با توافقی که با چین دارد تنها به آنان اجازه صید و حمل و نقل به دریا را می دهد.در حالی که بومیان منطقه نان برای سفره ندارند.