رئیس محیط زیست: «در هیچ یک از رودخانه های شمال، موجود زنده یافت نمی شود

عیسی کلانتری گفت : به دلیل نفوذ قوی برخی از  دستگاه‌های حکومتی،وورود عمدی “شیرابه‌ها و پسماندهای وارد شده در آب” هیچ یک از رودخانه‌های شمال ایران دیگر موجود زنده‌ای ندارند و همه آنها از بین رفته‌اند

عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست ایران، از وارد آمدن آسیب جدی به منابع محیط زیست در شمال ایران پرده برداشت. در حالی که مناطق شمالی ایران از باران خیرترین نقاط کشور است، کلانتری اعتراف کرد که در اثر تخریب شدید محیط زیست؛ در هیچ رودخانه‌ای در شمال ایران موجود زنده یافت نمی‌شود.

عیسی کلانتری گفت : به دلیل نفوذ قوی برخی از  دستگاه‌های حکومتی،وورود عمدی “شیرابه‌ها و پسماندهای وارد شده در آب” هیچ یک از رودخانه‌های شمال ایران دیگر موجود زنده‌ای ندارند و همه آنها از بین رفته‌اند.

در حالی عیسی کلانتری این سخنان را بیان می کند که که نهادهای امنیتی ایران در دو سال گذشته فعالان محیط زیست را که بارها تذکر و هشدار داده بودند که محیط زیست ایران عمدا رو به نابودی است  با اتهامات امنیتی بازداشت کرده‌اند.

شمار زیادی از  فعالان محیط زیست ایران توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به علت انتشار تخریب  عمدی محیط زیست ایران بازداشت شدند. اتهام این افراد را “جاسوسی”» عنوان کردند و کمی بعدتر اتهام چهار نفر از آن‌ها را افساد فی‌الارض دادند .

گروهی از فعالان مدنی در نامه ای به ابراهیم رئیسی، رییس قوه قضائیه خواستار آزادی فعالان محیط زیست شدند.اما تاکنون اقدامی از سوی این مقام صورت نگرفته است .

مقامات ایالات متحده نیز بارها نسبت به سومدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله از بین رفتن زیست‌بوم‌های طبیعی، وقوع سیل‌های ویرانگر، و بروز خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز  با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد».

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز پیشتر گفته بود بعد از روی کار آمدن حکومت اسلامی در ایران  ششصد سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی ساخته شده است، رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است».

یک دیدگاه

Comments are closed.