رئیس موساد از گسترش همکاری های پنهان و آشکار اسرائیل و امیرنشین های عرب سخن گفت

یوسی کوهن، رئیس موساد

رئیس سرویس امنیت خارجی اسرائیل (موساد) در یکی از موارد سخنرانی علنی، نه تنها از اتمی حکومت اسلامی ایران سخن گفت، بلکه بخشی از نطق خود را به تحولات در جهان عرب و کشورهای همسایه ایران اختصاص داد و فاش ساخت که هم اکنون یک رشته تماس های مهمی بین اسرائیل و آن کشورها جریان دارد که می تواند پایه گذار صلحی در خاورمیانه باشد که به نزاع اعراب با اسرائیل پایان دهد و زمینه ساز کنار آمدن فلسطینی ها با اسرائیل باشد.

یوسی کوهن، رئیس موساد گفت که یک همکاری راهبردی و مهم بین اسرائیل و کشورهای عرب منطقه به وجود آمده است که ممکن است در آینده پیامدهای بسیار مهمی داشته باشد. او وارد جزئیات این همکاری ها نشد. ولی آخرین نوع همکاری، دیدار روزهای اخیر ییسرائل کاتس وزیر خارجه جدید اسرائیل از امارات عربی متحده بود. این سفر برای شرکت در همایش جهانی سازمان ملل برای بحث درباره محیط زیست انجام گرفت. ولی برای کاتس فرصت مناسبی بود که با رهبران امارات و برخی کشورهای عربی دیگر، درباره همکاری علیه رژیم ایران و گام برداری در راه پیشبرد صلح گفتگوهای مهمی انجام دهد.

کاتس تا چندی پیش وزیر راه و ترابری بود و در همان حال وزارت اطلاعات را نیز به عهده داشت و یکی از مهمترین فعالیت های او پیگیری امور ایران بود.

یوسی کوهن رئیس موساد، در سخرانی خود، با تکیه کردن بر گسترش همکاری های پنهان و آشکار بین اسرائیل و کشورهای عرب ساحل جنوبی خلیج فارس، در واقع ابراز امیدواری کرد که این دوستی، بتواند راه را برای ایجاد توافق بین اسرائیل و فلسطینیان بگشاید.

تا کنون، یکی از علل سرکشی فلسطینیان در خودداری از کنار آمدن با اسرائیل، برخورداری از حمایت کشورهای عرب بود. ولی در سال های اخیر، اعراب خواهان نشان دادن نرمش از جانب رهبران فلسطینی در رابطه با اسرائیل هستند و عملیات تروریستی حماس را نفی می کنند و از نفوذ رژیم ایران در نواحی فلسطینی نشین و برپایی گروه موسوم به جهاد اسلامی آزادی فلسطین ناخرسند هستند. آن ها می گویند در همان حال که امیرنشین ها با تهدیدات رژیم ایران روبرو هستند و از جانب تهران تهدید می شوند، یک گروه اهل تسنن مانند فلسطینی ها نباید با حکومت ایران همکاری کنند

وزیر خارجه جدید اسرائیل “ییسرائل کاتس” هنگام دیدار از ابوظبی و شرکت در همایش محیط زیست سازمان ملل در امارات عربی متحده

یک دیدگاه

  1. با تمام احترامی که برای آقای کوهن قائلم و با یقین این مطلب که ایشان فردی دلسوز و کاملاً نمونه برای اسرائیل هستند ولی این را نباید فراموش کرد که اعراب شدیداً غیر قابل اعتماد هستند . فراموش نکنیم که اعراب فقط بخاطر ترس از اسرائیل است که در حال حاضر نرمش به خرج میدهند و آن طوری که ما توقع داریم برخورد میکنند . فراموش نکنیم عربستان تجهیزات جنگی بسیار نو با فن‌آوری بسیار جدیدی را تهیه کرده است . عربستان حامی گروههای تروریستی همچون القاعده و داعش بوده است و فعلاً برای آنکه بتواند به تکنولوژی دست یابد مانند یک کودک آرام است . نکته بسیار مهمی که باید بدانیم این است که همانطور که دولت ایران یا حکومت ایران با اسرائیل دشمنی دارد به همان اندازه ملت ایران اسرائیل و یهودیان را دوست دارند ولی در کشورهای عربی کاملاً بر عکس است همانطوری که حکومت‌های عرب از اسرائیل میترسند و با اسرائیل سازش میکنند مردم آن کشورها در داخل شدیداً با اسرائیل دشمنی دارند و با یهودیان رابطه خوبی ندارند . اتفاقی که یک ماه پیش در اردن برای گردشگران اسرائیلی افتاد را به خاطر داریم که مردم به علت آنکه پلیس و شهرداری به گردشگران یهودی کمک کرده بود شدیداً معترض بودند و یا در سال گذشته جلسه حمایت از کودکان در سازمان ملل که زمان آنکه تیم اسرائیلی شروع به سخنرانی کردند نماینده امارات متحده با لحنی شدیدا اعتراضی و سرشار از تهمت و افترا با نمایندگان اسرائیل صحبت کرد و موجب ترک نمایندگان اسرائیل از سالن شد و هزاران مثال دیگر که در این مجال نمیگنجد ، مقصود من آن است که یادمان نرود وقتی در خاورمیانه کشورهای عربی شروع به دگرگونی سیاسی کردند ( بهار عربی ) دولتهای تشکیل شده در این کشورها تمایلات اسلامی داشته و شدیداً عقاید ضد اسرائیلی داشتند . اخوان در مصر ، تونس ، لیبی ، یمن و …… این یعنی زنگ خطر برای ما زیرا به این صندلی که در حال حاضر حکومتهای عربی برای ما به وجود آورده اند نمیشود تکیه زد زیرا هر لحظه امکان فروپاشی آن وجود دارد . پس بهتر است با دید آگاهانه تری به منطقه نگاه کنیم و خود را برای هر گونه اتفاقی آماده سازیم . ( نئوهاگانا ایران )

Comments are closed.