رئیس موساد اسناد مهمی درباره فتنه گری های منطقه ای و تلاش های اتمی و موشکی ایران، به آمریکا می دهد

با آن که هنوز تاریخ دقیق سفر یوسی کوهن رئیس موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) به واشنگتن اعلام نشده است، مقامات اسرائیلی امیدواری بسیار دارند که او با ارائه یک رشته اسناد فوق محرمانه که اسرائیل توسط همکاران خود در ایران به دست آورده، بتواند دولت پرزیدنت بایدن را به خطرناک بودن نیت ها و نقشه های آشکار و پنهان رژیم ایران متقاعد کند.

خبر این سفر، هفته پیش اعلام شده بود ولی هنوز تاریخ آن قطعی نشده است. احتمال دارد که علت تعویق سفر آن است که اسرائیل می خواهد دیدارها با وزیر دفاع آمریکا را به نتیجه برساند و پس از آن، یوسی کوهن را با اسناد و مدارک بیشتر راهی واشنگتن سازد.

گفتگوهای غیر مستقیم ایالات متحده با ایران که مرحله نخست آن در وین به انجام رسید، به شدت موجب نگرانی اسرائیل است که احتمال می دهد دولت پرزیدنت بایدن بخواهد در برابر رژیم ایران کوتاه آید و به توافق نیم بندی دست یابد که نه تنها موجب توقف دائمی برنامه های اتمی و موشکی رژیم ایران نخواهد شد، بلکه به آن جنبه مقبول و مشروع خواهد داد.

گفته می شود که یوسی کوهن اسنادی را با خود به واشنگتن می برد که نشان می دهد رژیم ایران بخش حساسی از برنامه های اتمی و موشکی خود را به صورت پنهان انجام می دهد و نباید این خطر را دست کم گرفت.

همین اتهام، در نامه ای نیز که توسط سفیر اسرائیل در سازمان ملل به شورای امنیت ارائه گردیده، در مورد برنامه های مخفی موشکی رژیم ایران عنوان شده است.

به نوشته رسانه های عربی، یوسی کوهن در دیدار با مقامات ارشد امنیتی و اطلاعاتی ایالات متحده، درباره ابعاد فتنه گری های رژیم ایران در منطقه و به ویژه در کشورهایی مانند عراق، و یمن، جزئیات بسیار محرمانه ای را به آگاهی آنان خواهد رساند

از دیدگاه اسرائیل، بسیار مهم است که مقامات آمریکایی از ابعاد دخالت های رژیم ایران در عراق، یمن و سوریه نیز اطلاعاتی در اختیار آمریکایی ها قرار دهد. نخست وزیر عراق نیز هشدار داده که اگر رژیم ایران از این گونه دخالت های تعرضی در عراق دست برندارد، او نسبت به ابعاد این فتنه، به افشاگری خواهد پرداخت.