رئیس موساد: «می توانیم سلیمانی را نابود کنیم، ولی او خطاهای چندانی مرتکب نشده که شایسته آن باشد»

در واکنش به ادعاهای اخیر قاسم سلیمانی، دایر بر این که اسرائیل قصد هلاک سازی او را داشته است، رئیس سرویس امنیت خارجی اسرائیل (موساد) در یک مصاحبه رسانه ای نادر، از جمله گفت که اسرائیل این توانایی را دارد، ولی در حال حاضر چنین نقشه ای در کار نیست. فرمانده سپاه قدس، در سخنان طولانی که در وبسایت رسمی علی خامنه ای در هفته پیش انتشار یافت، از جمله گفت که در گذشته شماری از سران سازمان های ترور عربی و فلسطینی که به امنیت اسرائیل آسیب رساندند، نابود شدند. ولی قاسم سلیمانی هنوز در فهرست نابودی قرار ندارد.

یوسی کوهن رئیس موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) این سخنان را در یک مصاحبه بیسابقه و طولانی در هفته نامه “میشپاخا” (به مفهوم خانواده) انجام داد که در اورشلیم انتشار می یابد و اکثر خوانندگان آن، خانواده ای مذهبی و سنتی هستند.

رئیس موساد در این مصاحبه در پاسخ به پرسشی دایر بر این که آیا رفتارهای کنونی حکومت اسلامی ایران علیه اسرائیل تهدیدی است که ممکن است موجودیت اسرائیل را به خطر اندازد و باعث نابودی این کشور شود، گفت: مطلقا چنین چیزی وجود ندارد. او گفت: «در حال حاضر فعالیت های رژیم ایران یک چالش امنیتی برای اسرائیل محسوب می شود، ولی به هیچوجه یک خطر موجودیتی به شمار نمی آید».

او در دنباله سخنان خود در این زمینه، افزوده گفت: «ولی اگر رژیم ایران به بمب هسته ای دست یابد، آن گاه موجودیت اسرائیل به خطر می افتد و باید برای حفظ خود به اقدامات لازم دست بزند».

یوسی کوهن در دنباله سخنان خود ارزیابی کرد که رژیم ایران هنوز به مرحله ای نرسیده که بخواهد از توافق برجام بیرون آید.

رئیس موساد که در این مصاحبه به موارد بسیاری پرداخت که به امنیت اسرائیل مربوط می شود، در پاسخ به این پرسش که آیا اسرائیل قصد دارد قاسم سلیمانی را ترور کرد، از جمله گفت: «با احترام بسیار، قاسم سلیمانی هنوز مرتکب آن خطاهایی نشده که وی را شایسته قرار گرفتن در لیست افرادی سازد که باید از صحنه بیرون روند».

این سخنان در پاسخ به ادعاهای اخیر قاسم سلیمانی بود که از بمباران هوایی ستاد نظامی حزب الله لبنان در جنگ سیزده سال پیش سخن گفت و ادعا کرد که هنگام این بمباران، او در ساختمان مجاور بوده و همراه با حسن نصرالله و عماد مغنیه، به طراحی جنگی مشغول بودند.

سلیمانی در آن مصاحبه همچنین ادعا کرد که اسرائیل در پی او می باشد و قصد ترورش را دارد. ولی یوسی کوهن، به صورت غیرمستقیم، این ادعا را بی اساس می داند.

حکومت ایران در آغاز این هفته ادعا کرد که توطئه ای برای ترور قاسم سلیمانی هنگام دیدار او از کرمان طراحی گردیده بود که وزارت اطلاعات به موقع آن را شناسایی کرد و شرکت کنندگان در آن توطئه را دستگیر ساخت. وزارت اطلاعات، این سوءقصد ادعایی را به اسرائیل و عربستان سعودی نسبت داد. ولی جزئیات ادعاهای رژیم در این زمینه، نسبت به درستی این ادعا ایجاد تردید می کند.

یوسی کوهن در دنباله سخنان خود در مورد احتمال ترور قاسم سلیمانی افزوده گفت: «سلیمانی خود به خوبی می داند که هلاکت او امری غیرممکن نیست. فعالیت های او در همه جا معروف است و در همه جا احساس می شود و ما او را به خوبی می شناسیم و علیه آن عملیات پیکار می کنیم. ولی جای تردید بسیار وجود دارد که نهادی که او برپا ساخته، یک خطر واقعی و فوری برای اسرائیل محسوب می شود».

رئیس موساد که دوران خدمت او چند ماه دیگر به پایان می رسد، این واقعیت را پنهان نکرد که می خواهد پس از آن وارد سیاست شود و حتی به مقام نخست وزیری برسد. یوسی کوهن فردی شیک پوش و خوش سیما می باشد و به گفته آشنایان امور، اگر وارد سیاست شود، در مدت کوتاهی می تواند به مقام وزارت و حتی رهبری برسد.

یوسی کوهن در ادامه مصاحبه با هفته نامه “خانواده” از جمله گفت که نتانیاهو نیز وی را شایسته مقام رهبری می داند. طبق قوانین اسرائیل، روسای نهادهای مهم حکومتی، پس از پایان دوران خدمت، مدت یک سال حق ندارند وارد سیاست شده و سمتی را در این زمینه پذیرا گردند.

5 دیدگاه‌

  1. از اسراییل خواهشمندیم استثنا قایل شود و قاسم سلیمانی و خامنه‌ای را به مقام عظما هلاکت رساند میلیون ها ایرانی و غیر ایرانی دعاگو اسرائیل خواهند شد

  2. از پ ک ک ایران حمایت می کند و اسرائیل هم همین طور در سوریه اسراییل و غرب هیچ مخالفت جدی با حظور ایران ندارند درحالی که عملیات ایران باعث نابودی کامل شهرها شده اما نوبت که ترکیه میرسد صدای اروپا و اسراییل و ایران با هم درمی اید خوب این هماهنگی از دوستی پشت پرده ایران و اسراییل ناشی نیست؟ ایا مردم منطقه را بازی نمی دهید؟ در حالی هدف ترکیه فقط ساختن سرپناه برای اواره های سوریه است که هفت سال است در ترکیه پناه داده شده اند. حتی اگر هدف ترکیه اشغال ان مناطق و ضمیمه به خاک ترکیه باشد مردم ان منطقه راضی خواهند بود حداقل از هجوم نیروهای حامی ایران در پناه خواهند بود و رویای ایران برای دسترسی به مدیترانه به باد می رود. ولی دشمنی شما با جمهوری اسلامی جنگ زرگری است و در پشت پرده دستتان در یک کاسه است. ترکیه هم به این پی برده و حق دارد برای تقابل با زیاده خواهی ایران راه خودش را برود

  3. وقتی ایران به دعوت دولت قانونی سوریه،در آنجا حضور پیدا کرد و با مهاجمانی که از همه دنیا به سوریه از مرز ترکیه سرازیر شده بودند مقابله کرد شما دادو بیداد کردید،حالا که ترکیه با چند هزار نیرویی که از دید سوریه شورشی هستند بدون دعوت دولت قانونی سوریه،مشغول بیرون کردن کردها از سرزمینهای اجدادیشان هست شما خوشحال هستید!!!!پس شما هم هیچ تفاوتی با همان سیاستمداران ندارید.ادای آدم خوبا رو در نیار داداش،اگر جنگ بد هست واسه همه بده،اگه خوبه واسه همه خوبه.

  4. سلام قاسم سلیمانی بزرگترین تروریسم در جهان است،که توانست صدها هزار تروریست را در کشورهای مختلف تربیت کند، و خاورمیانه را به آتش بکشاند و باعث تولید و فروش اسلحه روسیه وامریکا وکشورهای اروپائی وخود اسرائیل شود، برای اسرائیل نیز منافعی داشته؟! گفتن اینکه خطای بزرگ نکرده زیاد مورد قبول مردم نیست.

  5. چند روز قبل از حمله ترکیه به کردها حسن فریدون و پوتین به ترکیه رفته بودند. پس اخوندها و روسیه هم در این کشتارها دست داشته اند همانطوری که کردهای بدبخت خوذمان را چهل سال است که با بهانه های مختلف میکشند.

Comments are closed.