رئیس موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران خبر داد : خطر حذف “میدان نقش جهان” اصفهان از فهرست میراث یونسکو جدی است.

دکتر مهدی حجت، رئیس موسسۀ فرهنگی ایکوموس ایران، در این باره گفت: “میدان نقش جهان” اصفهان، که یکی از اثار تاریخی و زیبای ایران زمین است، به علت ساخت و سازهای برج های مرتفع وابسته  به نزدیکان حکومتی در اطراف این میدان،  بار دیگر در خطر حذف از فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

او افزود: احداث هر نوع ساختمان با ارتفاع بیش از پنج و نیم متر در حریم آثار جهانی ازجمله میدان جهانی نقش‌جهان خلاف است و در صورت احداث هر بنایی با ارتفاع بیش از این مقدار، میدان نقش‌جهان در معرض خطر خروج از فهرست یونسکو قرار می‌گیرد.

حجت، گفت: این شخص انقدر پشتوانه حکومتی دارد که در صدد است تا  پارکینگ سه طبقه ای را در زیرزمین این مجتمع راه اندازی کند ، این در حالی که حفاری در حریم آثار تاریخی قاعدۀ قانونی دارد. قطعاً باید ابتدا توسط باستان شناسان در آن محل حفاری‌های قاعده‌مند انجام شود و  اگر آزاد کردند اجازه احداث پیدا می‌کنند. اگر آزاد نکردند و جزو انفال قرار گرفت و حیثیت ملی پیدا کرد دیگر طبیعتاً کسی نمی‌تواند به آن تعرض کند.

کمیته ملی ایکوموس ایران، شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی که در ورشو و در سال ۱۹۶۵ تشکیل شد به عنوان یک تشکل غیردولتی در سطح گسترده تعریف شده و مهم‌ترین مرجع بین‌المللی است که در زمینه حفاظت از بناها و محوطه‌های تاریخی به صورت تخصصی فعالیت می‌کند .

مقر این تشکیلات در پاریس واقع است و در حال حاضر با بیش از ۱۰۰ کمیته ملی و ۲۰ کمیته علمی در سطح جهان گسترش یافته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، استان اصفهان نیز با تایید این خبر  گفت: اداره‌کل میراث فرهنگی نمیتواند در مقابل آنان اعتراض کند ، قوه قضائیه و دیوان عدالت اداری  آنان را حمایت می کند

فریدون اللهیاری افزود: مالکان قدرتمند این برج ها  مورد حمایت مستقیم  دیوان عدالت عالی  قرار گرفتند و اکنون نیز موفق به کسب مجوز افزایش ارتفاع تا سقف ۹ متر شده است ودر حال اتمام برج های خود می باشند.

در این گزارش آمده است  احداث ساختمان‌های بزرگ و با ارتفاع زیاد در اطراف میدان نقش جهان، بارها و بارها خبرساز شده و هشدارهای مکرر سازمان جهانی یونسکو را در بر داشته است به طوری که این میدان که از اولین آثار ایرانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو است، چندین بار تا مرز خروج از این لیست قرار گرفته است.

این  جدالی است که از دو سه سال پیش آغاز شده و صاحبان نفوذ و قدرت هم چنان به بی اعتنایی به آثار ملی و دستورات حکومتی و مقررات جامعه فرهنگی جهانی ادامه می دهند

میدان نقش جهان، معروف با نام تاریخی میدان شاه میدان مرکزی شهر اصفهان است که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد.

بناهای تاریخی موجود در چهار طرف میدان نقش جهان شامل عالی‌قاپو، مسجد شاه (مسجد امام)، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه که ورودی اصلی بازارچه اصفهان است. علاوه بر این بناها دویست حجره دو طبقه پیرامون میدان واقع شده‌است که عموماً جایگاه عرضهٔ صنایع دستی اصفهان می‌باشند.

میدان نقش جهان در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۱۳ به شماره ۱۰۲ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در اردیبهشت ۱۳۵۸ به شماره ۱۱۵ جزء نخستین آثار ایرانی بود که به‌عنوان میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت جهانی رسید.