رئیس نظام پزشکی ایران از روحانی خواست آمار واقعی به مردم تحویل دهد و ارقام را تحریف نکند

در ارتباط با ارائه آمار نادرست به مردم توسط دولت روحانی، رئیس سازمان نظام پزشکی با انتشار نامه ای در انتقاد به رئیس جمهوری گفت: چرا آمار کرونا را “شفاف و صادقانه” اعلام نمی کنید؟

مصطفی معین، در این نامه  بر لزوم اجرای قاطع طرح‌ فاصله‌گذاری فیزیکی  و تعطیلی مراکز دولتی و آموزشی، تاکید کرده و خواستار تمدید این طرح‌ها “حداقل تا پایان فروردین ماه” شده است.این در حالی که علیرغم هشدارهای فراوان از سوی مجمع پزشکی دانشگاهی و نمایندگان و فعالان اجتماعی،  ستاد ملی مقابله با کرونا، طرح فاصله‌گذاری فیزیکی را تا ۲۰ فروردین اعلام کرده است.

معین در ادامه نوشته که تاکنون  اقدامات حفاظتی و حمایتی کافی از کادر درمان صورت نگرفته و همین امر باعث شده است که آمار ابتلا و قربانی شدن کادر درمان در ایران “در مقایسه با سایر کشورها” بیشتر باشد.

به گزارش خبرگزاری داخلی تاکنون حداقل ۷۵ نفر از کادر درمان در مبارزه با کرونا جان خود را از دست داده اند

رئیس سازمان نظام پزشکی به روحانی هشدار داده که با “پرهیز از شبه عادی جلوه دادن اوضاع” و “ایجاد احساس امنیت کاذب”، شرایط را طوری مدیریت کند که به وضعیت کشور به “نقطه بدون بازگشت” نرسد.

اما حسن روحانی  بدون توجه به هشدار جامعه پزشکی و دانشگاهی و متخصص درمان کشور یک روز پیش از این، رتبه ایران در مقابله با کرونا در مقایسه با دیگر کشورها و همچنین آنچه را “کاهش فوتی‌ها و مرگ و میرها” بر اثر رونا خواند، “قابل قبول” دانست.

روحانی تلاش دارد که اوضاع را عادی نشان دهد و بارها از “خوب بودن و قابل قبول بودن” شرایط کنونی بیمارستان ها و درمان ایران سخن می‌گوید اما دکتر  کیانوش جهان‌پور، سخنگوی وزارت بهداشت دولت اش ، گفت که کشور با کمبود تخت بخش مراقبت‌های ویژه و لوازم آن از جمله دستگاه تنفس مصنوعی مواجه است و از نهادهای خارجی در این زمینه طلب کمک کرد.

در گزارش دیگری آمده است: شورای عالی نظام پزشکی این کشور یک هفته پیش از آغاز عید درباره خطر گسترش بیماری کرونا طی سفرهای نوروزی هشدار داده‌ بوده‌اند. اما حکومت ایران بدان توجه نکرد و شرایط کنونی را عادی نشان داد.