رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران:سی نفر از “عناصر کلیدی و سرشبکه دلالان ارزی و عاملان اصلی گرانی ارز” دستگیر شده اند

در چند روز اخیر حکومت مرتبا اعلام می کند که  نرخ دلار در حال کاهش است و حالا می گویند که عده ای را گرفتیم و این از حجم مبادلات کم کرده و تقاضا  برای خرید ارز خارجی کاهش یافته است. رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران خبر داد:  سی نفر از “عناصر کلیدی و سرشبکه دلالان ارزی و عاملان اصلی گرانی ارز” دستگیر شده اند که  “از مخفیگاه متهمان ۸۰ میلیارد ریال ارز کشف شد”.

نظامی  علی ولی پور از  “نابسامانی بازار ارز و به تبع آن بروز نوسانات و افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر” را به فعالیت “اخلال گران و دلالان ارزی ” نسبت داد و گفت: خرید و فروش غیرقانونی ارز در برخی از نقاط شهر تهران توسط این افراد بوده ، که خوشبختانه  شناسایی “و در یک عملیات هماهنگ و منسجم با هماهنگی مرجع قضائی دستگیر شدند”.

اما  کارشناسان، می گویند با توجه به توانایی اکثر معامله گران در بازار آزاد ارز، بعید به نظر می رسد که فعالیت آنان تاثیری چنین عمیق بر نرخ ارز داشته باشد.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران گفت:    در بازرسی از “مخفیگاه” بازداشت شدگان در مجموع ۸۰ میلیارد ریال و مبلغ ۲۷۴ هزار و ۶۳۰ دلار و مقادیری ارزهای دیگر به دست آمده است.

این مقام ارشد نظامی حکومت،  کاهش بهای ارز در روزهای اخیر را به کشف این ارز نسبت داد.

مقامات حکومتی ، سعی دارند که افزایش بهای ارز،  را به خرید و فروش دلالان نسبت می دهند و برای گمراه کردن مردم از واقعیت در مواردی هم از وجود میلیاردها ارز در دست مردم سخن گفته اند.

 

به گفته کارشناسان، با توجه به توانایی اکثر معامله گران در بازار آزاد ارز، بعید به نظر می رسد که فعالیت آنان تاثیری چنین عمیق بر نرخ ارز داشته باشد.

کارشناسان،  عملیات نهادهای نیرومند غیر خصوصی در اقتصاد ایران را مسئول می دانند و آنها را به تلاش سازمان یافته و موثر برای بهره برداری از وضعیت نابسامان ارز در ایران متهم کرده اند.