رئیس پیشین “موساد”: اسرائیل و ایالات متحده با همکاری متقابل، می توانند جلوی اتمی شدن ایران را بگیرند

رئیس پیشین موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) بر این باور است که اسرائیل و ایالات متحده، با همکاری تنگاتنگ، می توانند جلوی رسیدن رژیم ایران به بمب هسته ای را بگیرند. یوسی کوهن که چندین سال ریاست موساد را به عهده داشت و دو ماه پیش دوره خدمت او به پایان رسید، در مقاله ای که در روزنامه “یدیعوت اخرونوت” چاپ تل آویو انتشار یافت، از جمله نوشت که دیدار نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل با پرزیدنت جو بایدن بسیار نتیجه بخش بوده و همکاری های آینده اسرائیل و آمریکا را برای رسیدن به این هدف پایه گذاری کرده است.

یوسی کوهن در مقاله خود ارزیابی کرده که برخلاف دوران پرزیدنت اوباما که روابط بنیامین نتانیاهو با او سرد بود و اعتماد و اطمینان لازم وجود نداشت، دیدار بنت – بایدن، دوباره این اعتماد و دوستی بین اسرائیل و حزب دموکرات آمریکا را برقرار کرده و این امر می تواند هشداری نیز به حکومت ایران باشد.

رئیس پیشین موساد ، با ابراز خرسندی از این روند گفت: تردیدی ندارد که دوستی ایجاد شده، در تصمیمات آینده سیاست گذاران آمریکایی در کاخ سفید و کنگره موثر خواهد افتاد.

یوسی کوهن ابراز خشنودی کرد از ین که رئیس جمهوری جدید ایالات متحده نشان داد که دگماتیست نیست، و گفت که اگر روند دیپلماسی نتیجه بخش نباشد، دولت او حاضر است راه های دیگری را برای جلوگیری از اتمی شدن رژیم ایران بررسی کند.

گرچه مفهوم این سخنان آن نیست که ایالات متحده حتما راهکار نظامی را در پیش خواهد گرفت، ولی از دیدگاه یوسی کوهن دریچه های تازه ای را در رویارویی با مسائل اتمی رژیم یاران می گشاید.

همراهان نفتالی بنت در سفر به واشنگتن می گویند که او طرح جایگزینی برای مقابله با مسائل اتمی ایران به پرزیدنت بایدن ارائه کرده، که شامل برپایی یک پیمان ائتلافی در کشورهای منطقه، با حضور اسرائیل و ایالات متحده می باشد که در برابر اتم ایران بایستد و سیاست مشترکی در پیش گیرد. چنین پیمانی اگر به واقعیت بپیوندد، می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

اسرائیل و ایالات متحده بی آن که وارد جزئیات توافق ها و نتیجه گیری ها از دیدار بایدن – بنت شوند، تایید کردند که یک کمیسیون مشترک برای بررسی و برنامه ریزی در این زمینه ها برپا خواهد شد.

علی شمخانی تفاهم های به وجود آمده در دیدار کاخ سفید و همچنین گفته های پرزیدنت بایدن را که به بررسی گزینه های دیگر خواهد پرداخت، یک “اقدام خصمانه” و “غیرقانونی و خارج از موازین بین المللی” توصیف کرد و این در حالی که خود رژیم ایران در ردیف اول حکومت های قانون شکن قرار دارد و عامل اصلی همه آشوب ها در خاورمیانه است.

در ائتلاف منطقه ای که به پیشنهاد اسرائیل ممکن است برپا شود، عربستان سعودی نقش اساسی را ایفا خواهد کرد. از این رو، رژیم ایران اکنون مدتی است که برای جلب اعتماد عربستان و ایجاد تفاهم بین دو کشور تلاش می کند.

در تهران اعلام شد که گفتگوهای بین دو کشور برای بهبود روابط ، به زودی آغاز می شود. دولت ریاض هنوز نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده است.