رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی مجلس رژیم:جنگ اسرائیل و فلسطین گسترده‌تر می‌شود.احتمال دارد اسرائیل علیه ایران حماقت به خرج دهد

 حشمت‌الله فلاحت‌پیشه کارشناس مسائل بین‌الملل و رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی مجلس در تحلیل حملات گسترده تروریستی حماس به اسرائیل به وبسایت حکومتی رویداد۲۴ می‌گوید: مهمترین دلیل این حمله نوعی اعلام وجود حماس در مقابل تبانی دیپلماتیکی بود که در شرف انجام است.  در ماجرای حمله حماس به اسرائیل، برای اولین بار عربستانی‌ها موضوع فلسطین را تحت‌الشعاع منافع ملی خودشان قرار دادند و نسبت به دو خواسته اصلی یعنی برخورداری از یک نیروگاه اصلی تولیدکننده سوخت هسته‌ای و برخورداری از بالاترین تضمین امنیتی را اولویت قرار دارند. همچنین مسائلی از حقوق فلسطینان مانند حق برخورداری از یک کشور مستقل را به آینده موکول کردند. به عبارت دیگر یک تعریف نسیه از حقوق فلسطینیان انجام دادند. در این شرایط گروه حماس که از جمله گروه‌هایی است که از سایر کشور‌ها از جمله ایران تا عربستان کمک می‌گیرد، در این شرایط برای پرهیز از غافل‌گیری، این عملیات بی‌سابقه را برای جلوگیری از نادیده گرفته نشدن صورت داد.

*‌ درباره اینکه نتیجه این حملات چه می‌شود؟ باید بگویم هر یک از طرفین سعی دارند نتیجه را بر اساس منافع خودشان مصادره کنند.

فلاحت پیشه در ادامه به صلح و ایجاد روابط اسرائیل و عربستان پرداخت و در این باره گفت:برخلاف بخشی از تحلیلگرانی که حمله حماس به اسرائیل را به عنوان یک دستور از سوی ایران مطرح می‌کنند، اتفاقا معتقدم یکی از رفتار‌های حماس که کاملا ریشه در سیاست خود حماس و آینده‌نگری مد نظر این گروه است، همین حمله به سرزمین‌های اشغالی بود. چرا که حماس معتقد است توافق احتمالی عربستان و اسرائیل، حتی کمک‌هایی که قرار است از عربستان دریافت کند باید با امضای مقامات تل‌آویو باشد و این یعنی عملا برای همیشه یکی از کشور‌های اسلامی مانند عربستان به آرمان‌هایی فلسطین پشت کرده‌اند.

*‌ عربستان کشوری است که اگر رابطه جدیدی را با اسرائیل برقرار کند، ممکن است بقیه کشور‌های عربی هم به این سمت حرکت کنند؛ لذا معتقدم آنچه شکل گرفت، نوعی اعلام وجود حماس بود برای نادیده گرفتن نشدن در روند‌های سیاسی موجود بود. مهمترین دلیل این حمله نوعی اعلام وجود حماس در مقابل تبانی دیپلماتیکی بود که در شرف انجام است. روند برقراری ارتباط عربستان و اسرائیل به گونه‌ای پیش می‌رود که پیش‌بینی می‌شد برقراری رابطه اسرائیل و عربستان به عنوان هدیه کریسمس امسال از سوی بایدن اعلام شود.

وی همچنین پیش بینی کرد که جنگ اسرائیل با گروه تروریستی حماس ابعاد گسترده ای خواهد گرفت و احتمال داد که اسرائیل با رژیم اسلامی در ایران نیز درگیر شود که او این امر را اقدام احمقانه ای از سوی اسرائیل دانست و در این باره گفت: اعتقادم بر این است که این جنگ، ریشه‌ای کاملا فلسطینی دارد و اینگونه نیست که ایران دستور آن را داده باشد، اما در عین حال اگر جنگ فراگیر شود و اسرائیل در تنگنا قرار بگیرند، احتمال اینکه حماقتی علیه ایران انجام دهند، وجود دارد و در صورت فراگیر شدن جنگ، معتقدم علاوه بر ایران، کشور‌های دیگر هم در آماده‌باش نظامی قرار خواهند گرفت.

بامداد شنبه ۱۵ مهر گروه تروریستی حماس که کنترل نوار غزه را بر عهده دارد، هزاران راکت به سمت شهرها و شهرک‌های جنوب و مرکز اسرائیل پرتاب کرد و سپس در اقدامی بی‌سابقه، افراد مسلح حماس و جهاد اسلامی با تخریب حصار غزه و ورود به شهرک‌های اسرائیلی از راه زمین و دریا با شهروندان و نظامیان آن مناطق درگیر شدند.

بر اساس تازه ترین آمار ها بیش از ۷۰۰ تن از شهروندان اسرائیلی جان خود را از دست داده و بیش از ۲۰۰۰ تن مجروح شده اند.