رئیس کل بانک مرکزی ایران، برخلاف گزارش صندوق بین المللی پول: وضع اقتصادی ایران خوب است

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران، در واکنش به گزارش صندوق بین المللی پول در مورد پسرفت اقتصادی ایران، تصویر کاملا متفاوتی ارائه کرد و گفت : به رغم “فشار حداکثری دشمنان، خوشبختانه با همت و تلاش مجموعه دولت و اقدامات بانک مرکزی ثبات نسبی در بازار ارز و اقتصاد کشور ایجاد شده است”.

عبدالناصر همتی افزود:  نباید به این حد قائل شویم و لازم است تلاشها مضاعفتر شود.

همتی  در حالی در باره ثبات نسبی در اقتصاد کشور چنین ادعایی را می کند  که بانک جهانی هفته گذشته پیشبینی کرده است رشد اقتصادی ایران در سال جاری خورشیدی به منفی ۸.۷ درصد خواهد رسید .

بر اساس ارزیابی بانک جهانی رشد اقتصادی ایران در سال گذشته نیز منفی ۴.۹ درصد بود.و ارزش افزوده بخش نفت ایران در سال جاری نسبت به پارسال حدود ۲۰ درصد کاهش خواهد یافت.

این ارزیابی بانک جهانی بر اساس صادرات روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت ایران در سال جاری و سالهای پیش رو تنظیم شده است، در حالی که آمارهای شرکتهای ردیابی نفتکشها نشان میدهد که طی چند ماه گذشته صادرات کنونی نفت ایران به زیر ۳۰۰ هزار بشکه در روز سقوط کرده است که بخش عمده آن برای تسویه بدهیهای ایران به شرکتهای “سیانپیسی” و “سینوپک” چین بابت توسعه میادین آزادگان و یادآوران، راهی این کشور میشود و بخش دیگر به سوریه تحویل داده میشود.

تاکنون مشخص نشده است که آیا سوریه در قبال دریافت نفت از ایران پول میدهد یا نه.

بانک جهانی  پیشبینی کرده است تورم سالانه ایران به ۳۸.۳ درصد ،صادرات به  ۲۸.۷ درصد و واردات کشور ۲۱.۱ درصد نسبت به پارسال کاهش یابد.

یک دیدگاه

  1. شماها همگی یک مشت دروغگو و کلاش و کلاهبردار و دزد هستید و اگر ما سخنان شما را در ذهنمان جای بدهیم از شماها پست تر هستیم.

Comments are closed.