رئیس کل بانک مرکزی خوش بین است که بخشی از پول های بلوکه شده در خارج، آزاد شود

رئیس کل بانک مرکزی ایران، خبرداد که بزودی  بخشی از پول‌های مسدود شدۀ این کشور در خارج آزاد می‌شود.حسن روحانی نیز در این باره گفته که  تلاش بر این است که پول‌های مسدود شده ما در کشورهای مختلف در این شرایط آزاد شود، قدم‌های خوبی هم در این زمینه دارد برداشته می‌شود.

عبدالناصر همتی،  در گفتگو با خبرگزاری ایرنا، گفته است که امیدواریم که بتوانیم  “از این منابع آزاد شده ” برای تامین کالاهای اساسی از قبیل دارو، تجهیزات پزشکی و نیازهای ضروری مردم استفاده کنیم

عبدالناصر همتی نگفته است که چقدر از دارایی های ایران که در نتیجۀ تحریم های آمریکا در بانک های خارجی مسدود شده قرار است آزاد شود و میزان دارایی های ایران در بانک های خارجی چقدر است. او همچنین نگفته است که بخشی از دارایی های ایران قرار است در ازای چه چیزی آزاد شود.

اما، در روزهای گذشته جمهوری اسلامی ایران کارزار نسبتاً وسیعی به راه انداخت و از کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها خواست که آمریکا را متقاعد سازند که در شرایط کنونی بحران ویروس کرونا در ایران تحریم های خود را علیه این کشور لغو کند.

در این رابطه ، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، برای مقابله با ویروس کرونا خواستار تعلیق تحریم های بین المللی علیه برخی کشورها از جمله ایران شد. همزمان دولت آمریکا اعلام کرد که صدور کالا، دارو و تجهیزات پزشکی به ایران هرگز مشمول تحریم های این کشور نبوده است.