رئیس کل بانک مرکزی رژیم:چهل سال است مجبوریم که از صنعت خودروسازی که درست نمی شود حمایت کنیم


عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران،در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، با اشاره به مشکلات خودروسازان و قطعه سازان، از هدر رفتن نقدینگی که در اختیار قطعه سازان قرار گرفته بود خبر داد و گفت : چهل سال است که ما را مجبور می کنند از خودروسازی فشل حمایت کنیم؛ اما این صنعت درست نمیشود.

عبدالناصر همتی افزود : هر زمان هم که به آنها انتقاد می‌شود، می‌گویند ما کارگران بسیاری داریم و تعطیلی ما برای دولت هزینه‌زاست، در حالی که صنعت ما فقط خودروسازی نیست.

وی گفت : بیش از چهار هزار میلیارد تومان نقدینگی ریالی و ۸۴۴ میلیون یورو نقدینگی ارزی برای قطعه سازان در سال گذشته اختصاص داده شد که صنعت‌گران حاضر به بازپرداخت آن نشدند.

بهرام پارسایی، نماینده  مجلس شورای اسلامی نیز پیش از این، با انتقاد شدید از صنعت خودروسازی در این کشور، گفت: ملت یا محکوم به استفاده از خودروی بی کیفیت داخلی است یا اگر بخواهد از خودروهای خارجی استفاده کند باید جریمه استفاده از خودرو را بپردازد.

وی افزود : خودروهای ایرانی یا بهتر بگویم ارابه های مرگ به علت استاندارد نبودن تاکنون جان شمار زیادی همو طنان نمان را گرفته است .

پارسایی گفت : آمار تلفات در دهه گذشته در ایران بر اثر تصادفات رانندگی را ۲۴۱ هزار و ۲۳۶ نفر اعلام شد .یعنی به ازای ایجاد هر شغل یک نفر کشته شده است و به ازای ایجاد هر شغل دو معلول، ۱۰ مصدوم، دو زن سرپرست خانوار و دو کودک یتیم شده اند.

سیدجواد حسینی‌کیا عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز گفت: واردات قطعات  خودرو تنها در اختیار۵ یا ۶ نفر است. نایاب شدن برخی قطعات در بازار امر دور از انتظاری نیست چراکه انحصار، فساد ایجاد می‌کند .

حکومت ایران برای تولید موشک های پیشرفته خود افتخار می کند ولی اکنون در ساده ترین خودروسازی شکست خوردند .