رئیس کل بانک مرکزی رژیم پیش بینی کرد که تا سه ماه اوضاع مالی ایران بسیار دشوارتر خواهد شد

رئیس بانک مرکزی رژیم ارزیابی کرد که ایالات متحده از سه ماه دیگر تحریم های سنگین تری را علیه حکومت ایران برقرار کرد. عبدالناصر همتی که در هفته های اخیر تلاش بسیار کرده مقداری از سپرده های کلان بانکی بلوک شده ایران را در کشورهایی مانند عراق آزاد سازد، در عین حال که ابراز امیدواری کرد بتواند در مورد عراق دستاوردی در این زمینه داشته باشد، در عین حال هشدار داده گفت: «باید قبول کنیم که تا سه هفتۀ آینده فشارها به ایران بیشتر خواهد شد».

احتمال می رود که اشاره همتی، ادامه تحلیل رفتن ذخیره های ارز خارجی رژیم و همچنین پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده است که در سوم ماه نوامبر، کمتر از سه هفته دیگر برگزار خواهد شد و پرزیدنت ترامپ هشدار داده است که اگر تا آن هنگام رژیم ایران به میز مذاکره نیاید، شرائط ایالات متحده بسیار سخت تر خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه سخنان خود گفتگفت که  از دیدگاه او در روزهای آخر فعالیت رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا فشار به ایران افزایش یافته است.

اشاره او به اعلام تحریم های ثانوی می باشد که هیجده بانک رژیم را شامل می گردد و امکان انتقال ارز خارجی به داخل ایران را تقریبا به طور کامل غیرممکن می سازد.

برخی رسانه های خبری و خبرگزاری ها، و از جمله رویترز و بلومبرگ، ارزیابی کردند که بدین سان، رابطه اقتصاد رژیم  با جهان خارج تقریبا قطع خواهد شد.

در سال جاری خورشیدی نرخ ارز در ایران تقریبا دو برابر شده و روز چهارشنبه هر دلار آمریکا ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شد. این رقم در ابتدای سال جاری ۱۶ هزار تومان بود.

صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارشی که اوایل سال جاری خورشیدی منتشر کرد، پیش‌بینی کرده بود که کل صادرات ایران، اعم از نفتی، غیرنفتی و خدمات در سال جاری به ۴۶ میلیارد دلار برسد. در دوران قبل از تحریم‌ها این رقم بالای ۱۰۰ میلیارد دلار بود.

همچنین صندوق پیش‌بینی کرده بود ذخایر ارزی ایران با افتی حدود ۱۹ میلیارد دلاری، در سال جاری به ۸۵ میلیارد دلار و در سال آینده به ۶۹ میلیون دلار سقوط کند. البته بخش اعظم ذخایر ارزی ایران در خارج مسدود شده است و عملا دست تهران برای تزریق ارز به بازار بسته است.

در همین زمینه، رئیس کل بانک مرکزی ایران با موفق دانستن سفر اخیرش به عراق، نسبت به آزادسازی پنج میلیارد دلار از منابع ارزی ایران در آن کشور ابراز امیدواری کرد.

عبدالناصر همتی روز ۲۱ مهر برای مذاکره دربارهٔ آزادسازی منابع ارزی ایران به عراق سفر کرده بود. او روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات دولت ایران به خبرنگاران گفت که دربارهٔ آزادسازی برخی منابع ارزی ایران در کشورهای دیگر هم به گفته او «قول‌هایی» داده شده است.

وی در ماه‌های گذشته از گرفتن «قول‌هایی» از کشورهای خارجی، از جمله عراق برای آزاد کردن دارایی‌های مسدود شده ایران خبر داده و گفته بود که وضعیت بازار ارز بهتر خواهد شد، ولی این اتفاق رخ نداد.

ایران قبلا از کره جنوبی خواسته بود که دارایی‌های مسدود شده ایران از بابت صادرات نفت را آزاد کند.

رسانه‌های کره جنوبی از مسدود شدن ۷ تا ۸ میلیارد دلار دارایی‌های ایران در بانک‌های این کشور خبر داده‌اند و حسین تنهایی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی، نیز میزان دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی را رقمی بین «۶.۵ تا ۹ میلیارد دلار» عنوان کرده است.

خبرگزاری های ایران روز چهارشنبه همچنین از گفت‌وگوی تلفنی محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلانی با همتای ژاپنی خود و تاکید وی بر «لزوم آزادسازی دارایی‌های بلوکه شدن ایران در این کشور» خبر داد.

هنوز دقیقا معلوم نیست چه میزان دارایی ایران در کشورهای خارجی مسدود شده، اما آقای همتی روز چهارشنبه این رقم را «ده‌ها میلیارد دلار» عنوان کرد.

او گفت: «حتی کشورهایی که با ما روابط خوبی دارند با فشار آمریکا نمی‌توانند با ما همکاری کنند».

صندوق بین‌المللی پول قرار است روز شنبه هفته آینده گزارش جدیدی درباره وضعیت اقتصادی ایران و کشورهای خاورمیانه، از جمله ذخایر ارزی، تجارت خارجی و بدهی‌های دولتی، منتشر کن