رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: «راه اندازی نسل جدید سانتریفوژها، گام سوم رژیم در نقض برجام خواهد بود».

 

 

یک نماینده مجلس  حکومت ایران ارزیابی کرد راه اندازی سانتریفیوژهای نسل جدید در غنی سازی اورانیوم، همان گام سومندی است که حسن روحانی و دیگر سخنگویان رژیم گفته اند که به زودی برای نقض گام به گام تعهدات ایران در چارچوب برجام، به اجرا گذاشته خواهد شد. اتحادیه اروپا پیشتر از رژیم ایران خواسته بود تا بیش از این برجام را نقض نکند.

محمدابراهیم رضایی، رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: «ما در حال حاضر، از سانتریفیوژهای قدیمی و در سطح آی.ار۱ استفاده می‌کنیم، در حالی که سانتریفیوژهای آی‌آر ۸ و آی‌ار ۶ آماده بهره‌برداری هستند و ظرفیت آنان از ۲۶ تا ۴۸ برابر سانتریفیوژهای فعلی است.»

وی افزود: «ایران صرفا به دلیل نقض  به برجام برخی از سانتریفیوژها را جمع‌آوری کرد اما همه این موارد قابل بازگشت است و این مسئله را گام به گام عملیاتی می‌کنیم.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دو ماه پیش در گزارش فصلی خود از نصب تا ۳۳ سانتریفیوژ آی‌آر ۶ خبر داده و اعلام کرده بود که حکومت ایران تنها ده دستگاه از این ماشین‌ها را با هگزافلوراید اورانیوم خوراک‌دهی کرده است.

دیپلمات‌های اروپایی پیشتر  به رویترز گفته بودند که حکومت  ایران در حال حاضر می‌تواند چند دستگاه از این ماشین‌های پیشرفته را مورد آزمایش قرار دهد، از نقاط خاکستری و قابل بحث است

جکی ولکات، سفیر آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دو ماه پیش  در بیانیه‌ای‌ ایران رامتهم کرده بود  که با به کار گرفتن سانتریفیوژهای پیشرفته، توافق هسته‌ای موسوم به برجام را نقض کرده است.

حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری حکومت ایران ،۴ روزپیش   گفته بود که  اگر در پایان ۶۰ روز دوم به نتیجه نرسیدیم، حتماً مرحله سوم را آغاز خواهیم کرد و بعد از آن باز هم ۶۰ روز فرصت خواهیم داد تا به راه‌ حل منطقی، درست و متوازن برسیم و به تعهد در برابر تعهد پایبند هستیم.

حکومت ایران ماه گذشته در  اجرای گام دوم نقض تعهدات برجام گفت که غنی‌سازی را از سطح ۳.۶۷ درصد به ۴.۵ درصد افزایش داده است.