رئیس گروه ویژه اقدام مالی : حکومت اسلامی ایران در فهرست سیاه پولشویی باقی می ماند

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از مارکوس پیلر نوشت : گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی، “اف‌ای‌تی‌اف ” اعلام کرده که حکومت  اسلامی ایران را کماکان در فهرست سیاه خود نگه می‌دارد.”

مارکوس پیلر، رئیس گروه ویژه اقدام مالی اعلام کرد که این گروه محدودیت هایش را علیه کشورها یی که به مقررات این نهاد پایبند نیستند ، تشدید می‌کند، و از دولت‌های جهان خواست که تدابیر موثر را علیه کشورهایی چون ایران و کره‌شمالی اعمال کنند.

مارکوس پیلر در ادامه افزود:  کشورهایی چون کره‌شمالی، در دور زدن تحریم‌ها «باهوش‌تر» شده‌اند، از کشورهای دیگر خواست که در مقابله با این اقدامات «باهوش‌تر» باشند.

گروه ویژه اقدام مالی، “اف‌ای‌تی‌اف”، گروهی بین‌المللی که با هدف مبارزه با پول‌شویی در سطح جهانی فعالیت می‌کند، تصویب چند لایحه مرتبط با پولشویی را برای خروج ایران از فهرست سیاه لازم می‌داند.

گروه اف‌ای‌تی‌اف روز دوم اسفند سال ۹۸ پس از اینکه حکومت ایران از تصویب برخی لوایح مربوط به پولشویی و اصلاحات لازم در نظام مالی خود خودداری کرد، اعلام کرد که ایران را به فهرست سیاه خود بازگردانده است.  این گروه با قراردادن ایران در لیست سیاه، به همه کشورها اختیار داده است که در نقل و انتقال‌های مالی با ایران خود به طور مستقل اقدام کنند.

یادآور می شود که این این گروه سال گذشته برای ششمین و آخرین بار به ایران مهلتی چهار ماهه داد تا لوایح مربوط به کنوانسیون‌های پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را تایید کند ولی حکومت ایران تن به چنین خواسته‌ای نداد.

پیشتر نیز،  حسن روحانی پس از بازگشت ایران به لیست سیاه، خطاب به اعضای مجمع تشخیص گفت که باید «پاسخگوی موضع‌گیری غیرکارشناسانه» خود به خاطر قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه «اف‌ای‌تی‌اف» باشند.

از سوی دیگر مخالفان تصویب این لایحه می‌گویند در صورت تصویب این دو لایحه، کمک‌های مالی ایران به گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران مانند حزب‌الله لبنان با مشکل مواجه خواهد شد.

پیش از این تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای، رهبر حکومت اسلامی، خواسته بودند تا زمینه تصویب دو لایحه مربوط به ««اف‌ای‌تی‌اف» را در مجمع تشخیص مصلحت فراهم کند. اما علی خامنه ای تاکنون از اظهارنظر صریح در این زمینه خودداری کرده و تصمیم‌گیری را به اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام که همگی مخالف این لوایح هستند واگذار کرده است.

مقام‌های اتاق بازرگانی ایران نیز گفته‌اند که حتی بانک‌های چینی و روسی که قبلا همکاری محدودی با ایران داشتند، به خاطر ترس از مقررات اف‌ای‌تی‌اف با ایران همکاری نمی‌کنند.

با این حال مخالفان تصویب لوایح پولشویی می‌گویند دلیل اصلی خودداری بانک‌های خارجی از جمله بانک‌های چینی و روسی، تحریم‌های شدید دولت آمریکاست و رعایت کردن یا نکردن مقررات اف‌ای‌تی‌اف تاثیری چندانی بر این وضعیت ندارد.