رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی کاخ سفید: رژیم ایران ثروت ملی را برای تامین هدفهایش به باد می دهد

مشاور امنیت ملی کاخ سفید رابرت اوبراین یکبار دیگر رژیم ایران را متهم ساخت که منابع مالی ملت ایران را در راه تامین هدف های نامشروع خود به باد می دهد. اوبراین در سخنان خود در این زمینه گفت:

حکومت اسلامی، توانایی‌های بالقوه ایران را در چنگ خود گرفته و آینده با سعادت و شاد مردم اش را تباه کرده است.

مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ افزود:   با توجه به فشار و رنج اقتصادی کنونی که به واسطه تحریم‌ها بر ایران اعمال شده است، حکومت  نمی‌‌تواند بیش از یک یا دو ماه پس از انتخابات ایالات متحده «دوام بیاورد» و چنانچه پرزیدنت ترامپ در ماه نوامبر بار دیگر انتخاب شود، ایران به میز مذاکره خواهد آمد.

اوبراین در ادامه گفت: «خودداری از مذاکره برای ایرانی‌ها بسیار دشوار خواهد بود. آنها هم‌اکنون منتظر هستند. این را کشورهای دوست ایران، و حتی کشورهایی که دوست ایران نیستند اما روابط دیپلماتیک‌شان با ایران را حفظ کرده‌اند، به ما می‌گویند.»

اوبراین افزود: «ایرانی‌ها منتظرند که ببینند در روز انتخابات چه اتفاقی خواهد افتاد».

او گفت: «گزارش شده است – و آن چه من می‌گویم خبر تازه‌ای نیست – که ایران به شدت ترجیح می‌دهد دولت دیگری در آمریکا روی کار بیاید. آنها مایلند به روزهای برجام بازگردند. آن روزها حکومت ایران  سرحال‌تر بود. اما اگر پرزیدنت ترامپ دوباره انتخاب شود، ما به آن دوره باز نخواهیم گشت.»

اوبراین افزود: «به نظر من اگر پرزیدنت ترامپ دوباره انتخاب شود، فشار و رنج اقتصادی که تاکنون بر ایران وارد شده بسیار شدید است و من فکر نمی‌کنم که آنها بتوانند بیش از این آن را تحمل کنند».

او گفت: «ببینید، در مورد تحریم‌ها هیچ‌وقت مشخص نیست؛ اگر کشورها بخواهند در خیابان‌ها به سوی معترضان تیراندازی کنند و از تمام توان نیروهای امنیتی داخلی‌شان استفاده کنند – چیزی که رژیم ایران توانایی خود در انجام آن را نشان داده است – در آن صورت می‌توانند در برابر تحریم‌ها مقاومت کنند. اما به نظر ما فشار اقتصادی به قدری شدید است که پس از انتخابات آنها می‌توانند یک یا دو ماه دیگر دوام بیاورند؛ اما ما فکر نمی‌‌کنیم که آنها بتوانند چهار سال دیگر به این وضع ادامه دهند. و از این رو، من فکر می‌کنم که آنها به میز مذاکره خواهند آمد.»

مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ گفت: «در میز مذاکره ما باید شاهد چند چیز باشیم. ما باید شاهد برچیده شدن برنامه هسته‌ای باشیم – چیزی که تحت برجام اتفاق نیفتاد. این موضوع لحاظ شده بود؛ اما آنها همچنان به فعالیت سانتریفوژهای‌شان ادامه می‌دادند و اکنون، از زمانی که ما از برجام بیرون آمدیم، سانتریفیوژهای بیشتری را فعال کرده‌اند. ما باید از شر آن برنامه خلاص شویم».

او افزود: ‌ «مردم ایران مردمی عالی هستند. آنها سخت کوش هستند. آنها یک طبقه متوسط شاداب و پویا دارند».

او افزود که او خودش «از کالیفرنیا، جایی که در آن یک جامعه بسیار بزرگ، موفق، و بسیار متمول ایرانی، جامعه آمریکایی‌های ایرانی‌تبار وجود دارد» آمده است.