رابرت مالی: همه تحریم‌های دوران ترامپ لغو نخواهد شد؛ زمان مذاکرات محدود است

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران،‌ در گفت‌وگو با رادیوی دولتی ملی آمریکا «اِن‌پی‌آر»، تاکید کرد که واشینگتن تمامی تحریم‌های اعمال شده در دوره ترامپ را لغو نخواهد کرد و اگر توافقی که تهران می‌خواهد به نفع ایالات متحده نباشد، آمریکا از مذاکرات وین خارج می‌شود.

او در ادامه تاکید کرد که «طبق ارزیابی ما، هیچ فرقی نمی‌کند که چه کسی در ایران بر سر کار باشد. دقیقاً به این دلیل که ما به هیچ‌کس در ایران اعتماد نداریم، می‌خواهیم توافقی حاصل کنیم که حداقل یکی از فوری‌ترین مشکلات، یعنی خطر دستیابی ایران به بمب اتم را رفع کند.»

مالی در ادامه گفت: «در حال رایزنی با اسرائیل در خصوص مذاکرات هسته‌ای هستیم، چرا که هدف ما مشترک است.»

فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران افزود: «در حال حاضر در جایی نیستیم که بتوانیم بگوییم بر روند اعتمادسازی طرف مقابل حساب می‌کنیم.»

وزارت خارجه آمریکا، نیز دو روز پیش ادعاهای مقامات ارشد حکومت ایران، مبنی بر لغو تحریم‌های این کشور علیه مقامات و شرکت‌های ایرانی را تکذیب کرد و گفت: «تا زمانی‌که درباره همه چیز موافقت نشود، هیچ توافقی صورت نخواهد گرفت.»

محمود واعظی، رئیس دفتر روحانی نیز چهار روز پیش  ادعا کرد : «مذاکرات وین خیلی پیشرفت کرده است. بر تمام مسائل اقتصادی توافق شده که تحریم‌ها برداشته شود.»

او افزود:  حدود ۱۰۴۰ تحریم مربوط به دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، طبق این توافق برداشته خواهد شد و در رابطه با تحریم افراد و دستگاه‌های مربوط به بیت خامنه‌ای هم توافق شده برداشته شود.

او گفت که از طریق ایجاد محدودیت بر سطح غنی‌سازی، تعداد سانتریفیوژها، و مقدار اورانیوم غنی‌شده‌ای که ایران می‌تواند داشته باشد، به علاوه ایجاد امکان نظارت مداوم و فراگیر روی فعالیت‌های هسته‌ای ایران برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قصد دارد جلوی دستیابی ایران به بمب اتم را بگیرد.

رابرت مالی در ادامه هشدار داد که «پنجره مذاکره تا ابد به روی ایران باز نخواهد ماند. بالاخره یک جایی باید جمع‌بندی کنیم و ببینیم حاصل کار موفقیت‌آمیز بوده یا نه. ولی ما هنوز در آن نقطه نیستیم. هنوز فکر می‌کنیم امکان توافق وجود دارد. و هنوز عقیده داریم که مذاکرات در مجموع به نفع ماست. به نظر ما این توافق به نفع ایران هم هست، ولی آنها در نهایت خودشان باید تصمیم بگیرند که چه می‌خواهند بکنند.»

او  گفت که جمهوری اسلامی می‌خواهد تمام تحریم‌های دوران ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، لغو شود. ولی این غیرقابل قبول است  و حاضر نخواهد شد همه تحریم‌های دولت ترامپ را لغو کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا، در دوران پرزیدنت ترامپ رییس جمهوری پیشین امریکا ، شخص حقیقی مرتبط با رهبر جمهوری اسلامی ایران، و همچنین ستاد کل نیروهای مسلح را تحریم کرد.

مجتبی خامنه‌ای فرزند رهبر جمهوری اسلامی، محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر خامنه‌ای، وحید حقانیان معاون «امور ویژه» بیت، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران، علی اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل خامنه‌ای و غلامعلی حداد عادل مشاور رهبر جمهوری اسلامی در این فهرست از تحریم‌های آمریکا قرار دارند.