رادیو و تلویزیون حکومت نیز برای نخستین بار از خیزش مردمی خبر می دهند، ولی تحریف می کنند

شبکه خبر تلویزیون حکومت ایران  برای نخستین بار گزارش داد که برنامه یادبود قربانیان در تهران و نقاط مختلف کشور “به تدریج به شعارهای ضدنظام کشیده شد و عده‌ای با شعارهای هنجارشکنانه مراسم را به خشونت کشاندند. متاسفانه عکس قاسم سلیمانی نیز مورد جسارت قرار گرفت.”

اعتراضات در باره علت سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی و انکار اصابت موشک به آن در سراسر کشور ادامه دارد و مردم معترض در چند شب گذشته به دامنه خیزش خود که از دانشگاه آغاز شد اکنون به خیابان ها و امکان پر تردد کشانده اند .

همزمان با این خیزش دوباره مردمی در ایران دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز گفته که جهان نباید بار دیگر اجازه “کشتار” معترضان ایرانی را بدهد.

برخی از کاربران در به تصویر کشیدن موج اعتراضات وبرخورد نیروهای امنیتی گفته اند: لباس شخصی ها   “تا وقتی شعارها خیلی تند نبود هیچ واکنشی نشان نمی دادند ، ولی وقتی اسم خامنه‌ای آمد از گلوله و گاز شک‌آور استفاده کردند .”

تصاویر منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد ماموران امنیتی جمهوری اسلامی شامگاه (یکشنبه ) ۲۲ دی ماه  در جریان مقابله با معترضان و عزاداران سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین در تهران و شهرستان‌ها به سر و بدن آن‌ها تیراندازی کرده و موجب مجروحیت تعدادی از آن‌ها شده‌اند.

و این بار نیز  پلیس حکومت ایران در واکنش به شلیک به سوی مردم معترض اعلام کرده که به سمت تظاهرکنندگان  شلیک نکرده است.

با انتشار ویدیویی که شامگاه (یکشنبه) ۲۲ دی‌ماه در توییتر و اینستاگرام انتشار یافته  است تصاویری از ریزش خون بدن دو زن معترض در اثر شلیک گلوله ماموران امنیتی به بدن آن‌ها در جریان اعتراض درمیدان آزادی  تهران دیده می‌شود.تجمع‌کنندگان امیرکبیر شعار می‌دادند: “استعفا کافی نیست، محاکمه لازم است” و “مرگ بر دروغگو” .

مردم معترض در این ویدئو علیه آیت‌الله خامنه‌ای فریاد می زدند : “کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم”، “این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت” و “مرگ بر دیکتاتور”.

این بار نیز  معترضان علیه سپاه هم شعار دادند و از جمله گفتند: “سپاه جنایت می‌کنه، رهبر حمایت می‌کنه”.

گزارش ها از ایران حاکی است در تجمعی دیگر در دانشگاه شریف معترضان شعار دادند: “فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا”. آیت‌الله خامنه‌ای فرماندهی کل نیروهای مسلح را در ایران به عهده دارد. همچنین شعار “سلیمانی قاتله، رهبرش هم جاهله” سر داده شد.

به گزارش برخی شبکه های اجتماعی تجمعات اعتراضی مشابهی نیز در سی‌و‌سه پل همدان، در رشت و کرمان و همچنین در دانشگاه شیراز و دانشگاه بوعلی همدان برگزار شد. همچنین از تجمع در دانشگاه نوشیروانی بابل خبر می رسد.

خبرگزاری ایرنا، نیز  گزارش کرده: ” جمعیت بسیاری از تقاطع خیابان طالقانی و حافظ تا تقاطع انقلاب‌ حافظ و به سمت چهارراه ولیعصر حضور دارند و هر لحظه بر تعداد آنان افزوده می شود.”

برخی از کاربران اجتماعی نوشته اند : همزمان با شکل‌گیری تجمع‌های اعتراضی، اینترنت در ایران با اخلال مواجه شده است.