رافائل گروسی،: توافق هسته‌ای حکومت ایران  باید طی چند هفته‌ آتی احیا شود 

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه‌ای با رویترز گفت: غنی‌سازی ۲۰درصدی، رقمی بسیار بالا است که می‌تواند برای اهداف نظامی استفاده شود. باید مصوبه جدید مجلس را جدی بگیریم چون با یک قانون طرفیم.

او رد ادامه   با تاکید بر اینکه ایران در حال پیشرفت و دسترسی “بسیار سریع” به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم است گفت زمان برای احیای برجام فقط چند هفته است.

یادآور می شود که هفته پیش نیز  رویترز از یک گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد که در آن اعلام شده بود ایران قصد دارد سه آبشار دیگر سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام را در مجتمع غنی‌سازی انرژی هسته‌ای نطنز نصب کند.

بر اساس  اعلام آژانس، این سه آبشار به غیر از یک آبشار کنونی سانتریفیوژهای آی‌آر-۲ام است که برای غنی‌سازی اورانیوم در این مجتمع مورد استفاده قرار دارد.

بر اساس توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، حکومت ایران  فقط مجاز است از سانتریفیوژهای نسل اول آی‌آر-۱ که از کارایی کمتری برخوردارند، در مجتمع غنی‌سازی اورانیوم نطنز استفاده کند.

بهروز کمالوندی»، سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز در این باره گفته است که  تاکنون در تولید آب سنگین توقفی نداشتیم، بلکه در زمینه تولید آن به پیشرفت‌های خوبی دست پیدا کرده‌ایم.

کمالوندی درباره آغاز مجدد تولید غنی‌سازی ۲۰ درصد عنوان کرد: شروع ۲۰ درصد با توجه به قانون اقدام راهبردی مصوب مجلس در ماده اول مقرر کرده بلافاصله بعد از تصویب ازسرگیری غنی‌سازی ۲۰ درصد را داشته باشیم. در مورد ۲۰ درصد ما سال ۱۳۸۸ تولید آن را شروع کردیم زمانی که دنبال سوخت راکتور تهران بودیم و بعد از آن موفق شدیم سوخت را تولید کنیم و نقطه عطفی برای فعالیت‌های هسته‌ای ما شد.