رافائل گروسی : نگران نتیجه مذاکرات با حکومت ایران هستم ، تهران مواد اتمی را از آژانس پنهان می کند 

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اولین روز از نشست فصلی شورای حکام گفت: از  خودداری جمهوری اسلامی از پاسخ به پرسش‌های این آژانس، از این که تهران در حال پنهان کردن مواد اتمی است، شدیدا نگرانم .

گروسی افزود: «پس از چندین ماه، ایران توضیحات لازم درباره وجود ذرات هسته‌ای در هیچ کدام از سه مکانی که آژانس بازدید تکمیلی انجام داد، ارائه نکرده است».

او گفت: «در صورت عدم ارائه چنین توضیحاتی از سوی ایران، من عمیقا نگران این هستم که مواد هسته‌ای در سه محل اعلام نشده در ایران وجود داشته و محل کنونی این مواد اتمی برای آژانس مشخص نیست».

گروسی  تاکید کرد: «ایران همچنین به پرسش‌ها درباره یک مکان اعلام نشده دیگر پاسخ نداده و مکان فعلی اورانیوم طبیعی به صورت دیسک فلزی را روشن نکرده است».

وی  گفت: «من نگران هستم که مذاکرات فنی میان آژانس و ایران نتایج مورد انتظار را به دنبال نداشته باشد و موجب عدم پیشرفت در شفاف‌سازی این موارد پادمانی شود».

گروسی  همچنین بر ضرورت «الزام ایران برای شفاف‌سازی و حل بدون تاخیر این مسائل، با ارائه اطلاعات، مستندات و پاسخ‌ها به پرسش‌های آژانس» تاکید کرد.

او گفت: «فقدان پیشرفت در شفاف‌سازی پرسش‌های آژانس در ارتباط با درستی و کامل بودن اعلامیه‌های پادمان ایران، به طور جدی بر توانایی آژانس در ارائه اطمینان از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران تاثیر می‌گذارد.»

جمهوری اسلامی شهریور سال گذشته، در بیانیه مشترکی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که «به صورت داوطلبانه دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت اتمی خود را فراهم خواهد کرد.

براساس گزارش خبرگزاری‌ها، یکی از این دو محل منطقه تورقوزآباد در نزدیکی تهران است که نخست‌ وزیر اسرائیل، سال ۹۷ در نشست سازمان ملل از آن سخن گفت و دیگری در اطراف شهرضای اصفهان قرار دارد.

گروسی در ادامه گفت: «کاری که ما می‌کنیم این است که اطلاعات را در اختیار شورای حکام می‌گذاریم و تصمیم‌گیری درباره صدور قطعنامه یا هر تصمیم دیگری به عهده آنهاست».

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین روز گذشته(یکشنبه)  در توییتی اعلام کرده بود که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه به بررسی دو گزارش می‌پردازد که چندان برای ایران مطلوب نیست، اما اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

پیشتر دیپلمات‌های غربی به رویترز پیشتر گفته بودند  که آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان، با وجود موفق نشدن ایران در ارائه توضیح موثق درباره آثار اورانیوم کشف‌شده در چند سایت، در نشست این هفته شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از صدور قطعنامه علیه ایران اجتناب خواهند کرد.

اوایل خرداد، ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کردند توافق موقت پیشین خود برای نظارت بر سایت‌های هسته‌ای را که روز جمعه منقضی شده بود، برای یک ماه دیگر تمدید کرده‌اند.

چند روز پس از آن، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۶ برابر میزان مجاز در برجام افزایش یافته و میزان اورانیوم غنی‌شده بیست درصد و شصت درصد ایران نیز به ترتیب به بیش از ۶۲ و ۲/۴ کیلوگرم رسیده است.

آژانس افزود که از هنگامی که ایران اجرای پروتکل الحاقی را در پنجم اسفند ماه ۹۹ متوقف کرد تاکنون به داده‌های ضروری برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران دسترسی ندارد.