رافائل گروسی هشدار داد : غنی‌سازی بیشتر اورانیوم ،  حکومت ایران را به مصارف نظامی نزدیک‌تر می‌کند

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفتگو با روزنامه ژاپنی”آسیا نیکی” هشدار داده تولید اورانیوم در سطوح بالاتر غنی‌سازی «ایران را به سطوحی نزدیک‌تر می‌کند که نمی‌توان توسعه مصارف نظامی را در نظر نگرفت».

گروسی در ادامه گفته است : آژانس به دنبال آغاز مجدد بازرسی‌های گسترده‌تر از تاسیسات هسته‌ای این کشور است.

وی  کاهش سطح بازرسی‌ها از سوی ایران همزمان با افزایش غنی‌سازی تا ۲۰ درصد را «شرایطی غیرعادی» توصیف کرد.

گروسی در ادامه افزود: «واضح است که اگر می‌خواهید تضمین قابل قبولی در مورد عدم انحراف نظامی داشته باشید، به یک بازرسی بسیار قوی نیاز دارید».

وی در ادامه تاکید کرد : رژیم  ایران کمی کمتر از ۲۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد‌ غنی‌شده دارد، اما دارای سه هزار کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده‌ای است که قبلا در سطوح پایین‌تری تولید شده‌اند».او این مقدار را رو به رشد خواند.

مدیرکل آژانس در ادامه همچنین به افزایش قابلیت‌های غنی‌سازی هسته‌ای ایران از طریق عملیاتی کردن تجهیزات بیشتر خبر داد.

نیک‌کی آسیا در ادامه گزارش داده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رایزنی‌های فنی با ایران را در ماه میلادی آوریل آغاز می‌کند و یکی از حوزه‌های تمرکز آن وجود ذرات اورانیوم در تاسیسات اعلام‌نشده است.

پیشتر نیز  گروسی گفته بود که پاسخ‌های طرف ایرانی تاکنون «از نظر فنی معتبر نبوده است.»

هشدارهای گروسی درباره لزوم بازرسی‌های گسترده‌تر در حالی دوباره بیان می شود که حکومت  ایران خواستار لغو همه تحریم‌های آمریکا برای بازگشت به سطح تعهدات برجام شده، اما آمریکا می‌گوید امتیاز لغو تحریم‌ها را تا زمان بازگشت کامل تهران نمی‌دهد.

پیشتر نیز علی خامنه‌ای،‌ گفته بود ممکن است تهران سطح غنی‌سازی را اگر نیاز باشد به ۶۰ درصد هم برساند، تهدیدی که رافائل گروسی گفت تحقق آن موجب بی‌ثباتی منطقه می‌شود.