پُمپِئو پس از رایزنی با نتانیاهو: اسرائیل کاملا حق دارد در برابر رژیم ایران از خود دفاع کند!

نخست وزیر اسرائیل (راست) و وزیر خارجه ایالات متحده، در کنفرانس مطبوعاتی روز گذشته در اورشلیم

وزیر خارجه جدید ایالات متحده، مایک پُمپِئو، در پایان دور گفتگوهای خود با سران عربستان، اسرائیل و اردن، امروز منطقه را ترک می گوید. او هنگام دیدار از هر سه کشور بارها گفت که ایالات متحده مصمم است جلوی زیاده خواهی های رژیم ایران در منطقه را بگیرد.

او در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با نتانیاهو نیز گفت: «اسرائیل کاملا حق دارد در برابر عملیات حکومت اسلامی ایران، از خود دفاع کند».

ایالات متحده، دولت های اسرائیل و عربستان را مهمترین عوامل کلیدی در منطقه، برای متوقف ساختن دخالت های نظامی رژیم ایران در منطقه می داند.

نتانیاهو در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه ایالات متحده، از جمله گفت که یکی از بزرگترین خطرهایی که امنیت جهان را تهدید می کند، تلاش رژیم ایران برای رسیدن به جنگ افزار هسته ای است و باید جلوی آن گرفته شود.

نخست وزیر اسرائیل گفت که ایالات متحده و اسرائیل با تلاش مشترک، باید به این هدف برسند و زیاده خواهی های رژیم ایران را متوقف سازند.

نتانیاهو خطاب به پُمپِئو گفت: شما دوست واقعی اسرائیل هستید، شما دوست واقعی ملت یهود هستید.

وزیر خارجه جدید ایالات متحده گفت: از لزوم متوقف ساختن زیاده خواهی های رژیم ایران زیاد سخن گفته ایم. برای رسیدن به این هدف، همکاری کشورهای هم پیمان آمریکا، مثل کشور اسرائیل، برای رسیدن به این هدف بسیار جنبه اساسی دارد تا بتوانیم اقدامات رژیم ایران در کشورهای منطقه را متوقف سازیم و تهدیدها علیه امنیت اسرائیل، و علیه امنیت کشورهای دیگر منطقه را متوقف سازیم.

مایک پمپئو افزوده گفت: به باور من، رژیم ایران همچنان می خواهد بر منطقه مسلط گردد و آن را تحت رهبری خود بکشاند.

وزیر خارجه آمریکا در مورد اسرائیل گفت: ما از تلاش های اسرائیل برای حفط سیادت و حق حاکمیت خود، قاطعانه دفاع می کنیم.

در مورد برجام، پمپئو گفت که پرزیدنت ترامپ با صراحت گفته است که این توافق بد است و یا باید اصلاح شود و یا آمریکا از آن بیرون خواهد رفت. وزیر خارجه جدید، در عین حال تاکید کرد که رئیس جمهوری ایالات متحده هنوز در این زمینه تصمیم نگرفته است.

وزیر خارجه آمریکا گفت: سیاست راهبردی ایالات متحده در برابر ایران، مقابله با مجموعه گسترده ای از تهدیدهای غیر اتمی آن رژیم نیز می باشد که از جمله، شامل برنامه موشکی حکومت ایران و همچنین یاری رسانی های آن به سازمان های تروریستی از قبیل حزب الله لبنان است. پمپئو گفت که در کنار این حمایت، رژیم ایران به حوثی های یمن اسلحه می رساند و در سوریه دخالت جنگی دارد و از حضور نظامی در عراق برخوردار است.

با این همه، پُمپئو در بخش دیگری از سخنان خود گفت که دو اولویت ایالات متحده در مورد سوریه، یکی سرکوب کامل داعش و دیگری نابودی کامل توان سوریه در تولید سلاح شیمیایی می باشد. او به لزوم جلوگیری از استقرار سپاه پاسداران در سوریه سخنی نگفت و برخی سیاستمداران اسرائیلی در گفتگوهای خصوصی، از آن ابراز ناخرسندی کردند.

برایان هوک، مشاور ارشد وزیر خارجه آمریکا در سیاست خارجی، عملا ارزیابی های پیشین را مورد تائید قرار داد که هدف کنونی ایالات متحده و قصد شخص پمپئو از سفر به عربستان، اسرائیل و اردن، تلاش برای برپایی یک جبهه متحد علیه رژیم ایران است.

هوک گفت: «برای متوقف ساختن برنامه های موشکی حکومت ایران، کشورهای اروپایی و دیگر کشورهای جهان باید تحریم های شدیدتری را علیه افراد و شرکت های ایرانی که دست اندر کار برنامه های موشکی هستند، اِعمال کنند.

یادآوری می شود: پمپئو پیش از آن که به خاورمیانه بیاد، از مقر فرماندهی ناتو در بروکسل دیدن کرد تا هماهنگی بیشتری علیه رژیم ایران برقرار سازد.

به گفته همراهان پمپئو، وی به شوخی گفته است که آنقدر رویارویی با زیاده خواهی های رژیم ایران را مهم دانسته که پس از گرفتن تائید کنگره در انتصاب او به وزارت خارجه، حتی پیش از آن که وارد دفتر کار جدید خود شود، یک راست به خاورمیانه آمده است.

پمپئو پیش از آن که به وزارت خارجه منصوب شود، رئیس سرویس امنیت خارجی ایالات متحده (سی آی ای) بوده که یکی از ماموریت های آن، خنثی کردن فعالیت های تروریستی رژیم ایران در منطقه است.

یک دیدگاه

  1. اگر اسرائیل با فشارهای سیاسی و ایذایی ایران بخواهد یک قدم عقب نشیتی کند ایران انرا دهها قدم به عقب خواهد راند در مقابل ایران و عواملش باید بسیار سرسخت و نفوذ ناپذیر بود. علت تاخت وتاز ایران در اروپا نرمش و نفوذپذیری سران ان در مقابل ایران بود.مرگ اروپا در سالهای اینده بدست ایران قطعی است و دو کشور مهم اروپا یعنی فرانسه و المان اکنون در سیطره ایران قرار دارند و المان عملا به فرمان ایران به عوامل داعش اجازه ورود میدهد. مرکل المان را به ایران فروخت و اینده بسیار وحشتناک در انتظار مردم ساده لوح انست.

Comments are closed.