رایزنی های سیاسی در اسرائیل برای تشکیل کابینه بعدی آغاز شده، ولی خوش بینی چندانی وجود ندارد

با آن که اسرائیل ایام هفته عید پسح، عید آزادی و بهار یهودیان را آغاز کرده است، و فعالیت های اداری و بازرگانی بسیار کاهش یافته، ولی رهبران احزاب و گروه های سیاسی که به دنبال انتخابات هفته پیش وارد پارلمان شده اند، به دید و بازدیدها و مذاکرات چند جانبه به هدف برپایی دولت آینده ادامه می دهند و این خطر همچنان وجود دارد که اسرائیل به پنجمین دور انتخابات زودهنگام کشانده شود.

در صحنه سیاسی اسرائیل دو جبهه کاملا متمایز ایجاد گردیده که یک جبهه خواهان ادامه نخست وزیری بنیامین نتانیاهو می باشد و جبهه دیگر با همه توان و امکانات خود می کوشد او را از قدرت  پایین بکشد و این در حالی که هیچ یک از رقیبان نتانیاهو از هوشمندی های او برای مدیریت کشور برخوردار نیست.

در حالی که سیاست خارجی نتانیاهو به طور کلی مورد تحسین و تایید اکثر گروه های سیاسی کشور است، جبهه میانه و چپ اسرائیل او را متهم می سازد که در امور داخلی کشور کوشیده است اصول دموکراسی را زیر پا گذارد و نهادهای حکومتی را به ترتیبی سازماندهی کند که بتواند هدف های راست گرایانه خود و احزاب ائتلافی را بهتر به اجرا بگذارد.

دو انتقاد دیگر نیز نسبت به نتانیاهو مطرح است و گفته می شود که مدت نخست وزیری او طولانی ترین دوران در تاریخ کشور اسرائیل بوده و هنگام آن است که نیروهای دیگری قدرت را به دست گیرند. در همین راستا، استدلال می شود که نتانیاهو مورد اتهام سوءاستفاده از قدرت قرار دارد و نشست آینده دادگاه هفته دیگر برگزار خواهد شد.

همچنین این استدلال از جانب جبهه مخالف نتانیاهو مطرح است که یک فرد دادگاهی، نباید مامور تشکیل کابینه آینده شود. جناح مخالف نتانیاهو قصد دارد در روزهای آینده قانونی را در این زمینه از تصویب پارلمان بگذراند، ولی بعید می نماید که به سرعت مورد تصویب قرار گیرد.

چند روز پس از آن که نتایج نهایی انتخابات، به طور رسمی به رئیس جمهوری ارائه شود، پرزیدنت روبی ریولین نمایندگان احزاب مختلف را به حضور خواهد خواند و از آن ها خواهد پرسید که چه کسی را برای تشکیل کابینه آینده مناسبت تر از دیگران می دانند. در پایان این رشته رایزنی ها که ممکن است دو روز به درازا بیانجامد، رئیس جمهوری فردی را که بیشترین شمار توصیه درباره او شده مامور تشکیل کابینه خواهد ساخت و ۲۸ روز به او فرصت خواهد داد. اگر او در این مدت موفق نشود، می تواند دو هفته تقاضای تمدید کند و اگر باز هم موفق نشد، فرد دیگری مامور این مهم خواهد گردید، که تنها دو هفته به اوفرصت داده می شود. اگر او هم شکست بخورد، پارلمان به انحلال خود رای خواهد داد و برگزاری دور پنجم انتخابات زود هنگام آغاز خواهد گردید.

در حال حاضر، هیچ یک از دو جبهه از شمارِ کافی کرسی های پارلمان برای تشکیل کابینه آینده برخوردار نیست و در روزها و هفته های آینده رایزنی و چانه زنی ها ادامه خواهد یافت تا شاید بتوان راهکاری یافت که اوضاع سیاسی کشور، پس از دو سال بلاتکلیفی، به دور دیگری از انتخابات پرهزینه کشانده نشود.