“رای الیوم”: «امارات عربی متحده خواستار میانجیگری در روابط خود با ایران شده است»

یک روزنامه عربی نوشت که امارات عربی متحده از دولت روسیه درخواست کرده برای رفع تنش در روابط رژیم ایران با آن امیرنشین پادرمیانی کند.

روزنامه رای الیوم در این رابطه نوشت : مسئولان اماراتی در سفری بی سابقه  به مسکو، از روس‌ها خواستند تا روسیه برای بهبود روابط آن با تهران، وساطت کند.در این پیام غیر منتظره اوده است که آن‌ها قصد دارند نیرو‌های خود را تدریجا از یمن خارج کنند، تا در مقابل، ایران از هم پیمانان حوثی خود بخواهد از هدف گرفتن امارات منصرف شوند. به نظر می‌رسد این پیام، با پاسخ فوری تهران مواجه شده است.ا

در این گزارش آمده است که  اگرچه اقدامات دولت امارات عربی متحده همچنان به هدف توسعه همکاری‌های امنیتی مشترک برای تقویت امنیت مرز‌های دو کشورامارات و ایران  ادامه دارد و آخرین بار نیز در هفته گذشته هیات امنیتی این کشور به تهران، سفر کرد

وزارت خارجه ایران  نیز پیشتر اعلام کرده بود که هیئت بلندپایه نظامی امارات بعد از ۶ سال به منظور برگزاری ششمین نشست مشترک گارد ساحلی دو کشور به تهران سفر کرده است.

در ادامه این گزارش نوشته است : رهبران  نظامی و سیاسی امارات عربی متحده معتقدند  که هرگز از جنگ یمن دستاوردی نخواهد داشت و شعله ور شدن جنگ در منطقه، امارات را به یکی از قربانیان اصلی آن تبدیل می‌کند.

حکومت ایران  امارات و بویژه ابوظبی را پایگاه اصلی شروع تجاوز‌های آمریکا می‌داند؛ اما  بیشتر از هر چیزی تهدیدات انصارالله گروه های تحت حمایت ایران در مورد هدف گرفتن شهر‌های امارات و اهداف حیاتی آن باعث نگرانی اماراتی‌ها شده است.

به گزارش اسپوتنیک منابع نزدیک به واسطه‌های روس گفته بودند که  نمی‌دانیم آیا اینگونه اقدامات امارات با اطلاع قبلی هم پیمان استراتژیک خود، عربستان، صورت می‌گیرد یا نه، اما دلایل نشان دهنده آن است که ابر‌های خاکستری، و نه سیاه، بر روابط بین امارات و عربستان سایه انداخته است؛ همانطور که از زمان دو نشست میان کشورهای عربی و کشورهای حاشیه خلیج فارس در اواخر ماه رمضان گذشته، دیداری بین بن زاید و بن سلمان انجام نشده است.

در این گزارش نوشته شده است که احتمال می رود این گرایش امارات به مذاکره و بازنگری در سیاست‌هایی است که بی فایده بودن ان‌ها مشخص شده و نتایج عکس داده است، شایسته تأمل است. ضمن آنکه این کشور عربی با سیاست‌های خود ضرر‌های زیادی را به جایگاهش در منطقه و همچنین به اقتصاد خود، وارد کرده است.