ربایندگان کشتی «آسفالت پرینسس»، آن را در نزدیکی امارات رها کرده‌اند؛ جریان خاتمه یافت

بامداد امروز چهارشنبه، سازمان «عملیات‌ تجارت دریایی بریتانیا»، که روز گذشته ربوده شدن کشتی «آسفالت پرینسس» را مخابره کرده بود، خبر داد که ربایندگان کشتی، آن را در نزدیکی سواحل امارات عربی متحده،  به حال خود رها کرده‌ و گریخته‌اند. به گفته این سازمان، کشتی اکنون در امنیت کامل است.

جزئیات ماجرا و این که چه کسانی و با چه انگیزه‌ای کشتی را ربوده و سپس آن را به حال خود رها کرده‌اند هنوز به درستی مشخص نیست اما دیروز سه‌شنبه، رویترز به نقل از سه منبع امنیت دریایی خبر داده بود که نیروهای “تحت حمایت رژیم ایران” یک کشتی باری را در خلیج فارس در سواحل امارات متحده عربی در اختیار گرفته‌اند.

پیش از این، شرکت خصوصی «لوید لیست اینتلیجنس» که به صنعت کشتیرانی خدمات ارائه می‌کند، اعلام کرده بود که “یک کشتی با نام «ام وی آسفالت پرینسس» که با پرچم پاناما در دریای عمان در حال حرکت بود، ربوده شده و به خدمه  آن دستور داده شده است به سمت ایران حرکت کنند و این تانکر به سمت تنگه هرمز در حال حرکت است.”

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه رژیم ایران، این گزارش ها را ”مشکوک” خوانده و نسبت به آنچه که “فضاسازی کاذب برای اغراض سیاسی خاص” نامید، هشدار داد. سپاه تروریستی پاسداران هم دست داشتن نیروهایش در عملیات علیه کشتیرانی در دریای عمان را رد کرد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، نیز در نشست خبری دیروز سه‌شنبه خود، در مورد این رویداد گفت که “گزارش‌های اولیه به شدت نگران کننده هستند و ایالات متحده در هماهنگی با بریتانیا و سایر شرکایی بین‌المللی خود، وضعیت را از نزدیک زیر نظر دارد.”

بیشتر بخوانید: در حمله پهپادی ایران به کشتی تحت مدیریت اسرائیل، دو تن از جمله ناخدای کشتی کشته شدند

خبر ربایش کشتی «آسفالت پرینسس» درست در اوج تنش‌ها در منطقه، پس از حمله پهپادی پنج‌شنبه ۲۹ ژوئیه (۷ مردادماه) به کشتی «مرسر استریت»، تحت مدیریت اسرائیل، که منجر به کشته شدن یک شهروند بریتانیایی و یک رومانیایی شد، منتشر می‌شود.

در پی حمله پهپادی انتحاری به آن کشتی تجاری که اسرائیل، بریتانیا، رومانی و آمریکا، حکومت ایران را مسئول بی قید و شرط آن معرفی کردند، بر دادن پاسخی مشترک و قاطع به این عمل تروریستی رژیم ایران تاکید شد. وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت که پاسخی مناسب در راه است و نخست وزیر اسرائیل، نفتالی بنت، نیز روز گذشته اعلام کرد که “دورانی که با آرامش در تهران بنشینند و خاورمیانه را به آتش بکشند، تمام شده است.”

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، نیز گفته است که ایران باید با پیامدهای اقداماتش روبرو شود.

رویترز به نقل از منابع امنیت دریایی: «یک نفتکش توسط نیروهای مشکوک تحت حمایت ایران در دریای عمان توقیف شده است»