ربیعی: هیچ تضادی میان اصل “پدران ما چه حقی داشتند؟” و اصل بقای نظام وجود ندارد

علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی با انتشار یادداشتی با عنوان «حق نسل من کجاست؟»، در روزنامه ایران تاکید کرد که حق هر نسل برای تعیین سرنوشت، برای آنکه هر نسل گرفتار انتخاب‌های پدرانش نشود، در انتخابات دموکراتیک و مشارکت فعالانه در آن تجلی می‌کند.

روحانی پیشتر گفته بود: امام در نطق ۱۲بهمن ۵۷، گفتند پدران ما نمی‌توانند برای ما تصمیم بگیرند و بر آرای نسل حاضر و رای مردم  تأکید کردند نه ولایت شرعی‌شان.

روحانی افزود که حتی خمینی در اوایل انقلاب گفته بود هر نسلی باید رژیم مورد علاقه خود را برگزیند. ولی در عین حال ادعا کرد که رژیم به حرف های خمینی عملی ساخته و هر بار انتخابات برگزار می شود

علی ربیعی در ادامه  نوشته است : تلاش می‌کنم درباره انقلاب اسلامی به یک ابهام و یک پرسش بنیادین «بین‌نسلی» (یا میان‌نسلی) پاسخی در حد توان خود بدهم. این روزها رسانه‌های شناخته شده با تکیه بر اسناد آرشیوی به یغما رفته، سعی در جعل یک گذشته آرمانی پیشا انقلابی دارند و هم‌زمان با تقطیع برخی از فیلم‌های عصر انقلاب می‌کوشند تصویری سراسر خشونت‌بار از تاریخ انقلاب القا کنند. بازار تقطیع فیلم‌ها در این‌سوی ماجرا نیز به‌گونه‌ای دیگر داغ است…

او نوشته است: آیا انقلاب به وعده مشهور خود در منشور ۱۲ بهمن ۵۷ عمل کرده است و آیا حق هر نسل برای تعیین سرنوشت خود به رسمیت شناخته می‌شود؟ در حقیقت این پرسشی نیرومند است که بر اساس آن باید برای نسل جدید توضیح داد: چگونه می‌توان در حین حفظ و محافظت از اصل جمهوری اسلامی، حق هر نسل برای تعیین سرنوشت خود را به رسمیت شناخت؟ آیا آن گزاره مشهور «پدران ما چه حقی داشتند؟» که در حقیقت نقطه تولد یک ملت جدید در یک بعثت بزرگ اجتماعی و انقلابی بود به قوت خود باقی است؟ چگونه؟

ربیعی نوشته است: حق هر نسل برای تعیین سرنوشت، برای آنکه هر نسل گرفتار انتخاب‌های پدرانش نشود، در انتخابات دموکراتیک و مشارکت فعالانه در آن تجلی می‌کند. این بزرگ‌ترین میراثی است که انقلاب اسلامی برای نسل‌ها می‌تواند داشته باشد و ایشان را به سوی قرن آینده، به سوی زندگی بهتر هدایت کند.