رجب طیب اردوغان در هشداری توهین آمیز خطاب به ماکرون گفت: تو کی هستی که بخواهی درباره ساختار اسلام صحبت کنی؟  

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در انتقاد به  مواضع امانوئل ماکرون، که گفته بود قصد دارد اسلام را در کشورش از نفوذ خارجی آزاد کند گفته است که  اظهارات او تحریک‌آمیز است و باید محکوم شود.

پرزیدنت ماکرون گفته بود که  در جریان حمایت از لایحه دولت برای مقابله با «جدایی‌طلبی مذهبی» و ممانعت از نفوذ دیدگاه‌های افراط‌گرایانه اسلامی ، قصد دارد با لغو سیستم آموزش و تربیت امام‌های مساجد و وعاظ مذهبی در خارج از کشور، اسلام را در کشورش از نفوذ خارجی آزاد کند.

او  گفته بود:  بسیاری از امامان مساجد به‌ویژه در شرق فرانسه که ترک هستند و از سوی اداره دیانت ترکیه به این کشور اعزام و تامین مالی می‌شوند.

رئیس جمهوری ترکیه با ادبیات غیر دیپلماتیک به  امانوئل ماکرون گفت: «تو کی هستی که بخواهی درباره ساختار اسلام صحبت کنی؟»  اردوغان همچنین به همتای فرانسوی خود توصیه کرد که درباره «چیزهایی که نمی‌داند» حرف نزند و خطاب به او گفت:‌ «مردم انتظار دارند تو را در قامت رئیس یک دولت ببینند و نه یک رهبر استعمارگر».

روابط فرانسه و ترکیه در ماه‌های گذشته به‌شدت پرتنش شده است. رهبران این دو کشور «لائیک» بر سر بحران سوریه، جنگ داخلی لیبی، تنش در شرق مدیترانه و اخیرا جنگ در قره‌باغ با یکدیگر درگیری لفظی پیدا کرده اند.

ترکیه از معدود کشورهایی است که مانند فرانسه «لائیسیته» را به‌عنوان یکی از اصول بنیادین قانون اساسی خود به رسمیت می‌شناسد. با این حال از زمان ورود حزب عدالت و توسعه به ساختار قدرت سیاسی، ترکیه بیش از همیشه ایفای نقش اسلام در سیاست داخلی و خارجی بوده است.