اردوغان گفت:ترکیه مانند سد به شمار میرود که جلوی خطراتی که اروپا را تهدید می‌کند گرفته است

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در سفر به یکی از استان های این کشور در جنوب شرقی ترکیه بر لزوم نابودی گروه‌های تروریستی و خرابکاری در شمال غربی عراق و شمال سوریه سخن گفت.

رجب طیب اردوغان در این رابطه گفت: او با پای گیری واحدهای مدافع خلق ترکیه در این نقاط به شدت برخورد خواهد کرد زیرا این گروه‌ها روابط تنگاتنگی نیز با حزب کارگران کردستان پ کا کا دارند.

اردوغان در بخش دیگری از سخنان خود ترکیه به ویژه بخش آسیای صغیر آن را به مثابه سد و دیواری به شمار آورد که جلوی خطراتی که اروپا و منطقه را تهدید می‌کند گرفته است.

اردوغان گفت: شکست و ویرانی این سد یک خطر جدی برای نابودی خاورمیانه و آسیای مرکزی قفقاز و شبه جزیره بالکان در اروپا می باشد.

مفسران  ترک بر این نظر هستند که گرچه مسئله کشیش برانسون آمریکایی و اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام دو سال پیش ترکیه روابط آمریکا و ترکیه دو  هم پیمان و هم عضو ناتو را به شدت تیره کرده و سبب نزدیکی روسیه و آنکارا شده است و اردوغان با خرید سامانه موشکی ضد هوایی اف ۴۰۰ از روسیه سبب رنجش آمریکا از تو که شده است و به دعوت نماینده سازمان ملل در امور سوریه از ترکیه نیز دعوت شده است با ایران و روسیه در بازنگری قانون اساسی سوریه مشارکت و همکاری داشته باشند اما اردوغان خوب می‌داند که عضویت این  کشوردر ناتو و هم پیمان بودنش با ایالات متحده حتی در شرایط موجود یک امتیاز بزرگ برای شخص او و مقابله او با کردها در شمال سوریه و تروریستها و پیشبرد اهدافش در منطقه است.

با گذشت زمان و لطماتی که اردوغان از تحریم‌های آمریکا خورده است ناگزیر در مسیر دوستی با آمریکا گام برخواهد داشت.