در یادروز هولوکاست، صدراعظم آلمان، در تاکید بر امنیت اسرائیل، تهدیدهای رژیم ایران علیه اسرائیل را محکوم کرد

رئیس جمهوری ایالات متحده و همچنین صدراعظم آلمان در شمار شخصیت های بزرگ سیاسی در جهان بودند که به مناسبت یادروز هولوکاست (شوآ) سخنرانی کردند و پیام هایی انتشار دادند.

خانم مرکل صدراعظم آلمان در سخنانی، جنایات آلمان هیتلری را که در کشور زادگاه او رخ داده، یک فاجعه شرم آور انسانی خواند. او در سخنان خود دوباره تاکید کرد که کشور اسرائیل جایگاه یهودیان جهان است که همیشه آسیب و آزار دیده‌اند و آلمان امروز که عامل قتل یهودیان بوده، برخود واجب می‌داند که در تامین امنیت اسرائیل بکوشد و یهودیان از آرامش برخوردار گردند. خانم مرکل در این سخنرانی، حکومت اسلامی ایران را نیز مورد ملامت قرار داد که از نابودی اسرائیل سخن می‌گوید و خواستار توقف این گونه تهدیدها شد. برخی تحلیلگران می‌گویند، هنگامی که رژیم ایران از نابودی اسرائیل سخن می‌گوید و در همان حال جنایات هیتلر علیه یهودیان و فاجعه هولوکاست را انکار می کند، در واقع خود رژیم می خواهد که زمینه ساز یک هولوکاست جدید شود.

همچنین، پرزیدنت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در پیام ویژه خود، از اهمیت یادروز هولوکاست سخن گفت و پشتیبانی خود را از کشور اسرائیل و حمایت خویش از یهودیان را مورد تاکید قرار داد. رئیس جمهوری ایالات متحده نیز ضمن ابراز پشتیبانی از ملت یهود، دوباره بر حمایت از امنیت اسرائیل تاکید گذاشت و گفت که هرگز نباید امکان داد که فجایع هولوکاست تکرار شود.

به مناسبت یادروز هولوکاست، بسیاری از رسانه های بین المللی برنامه های ویژه پخش کردند. شبکه تلویزیونی فارسی زبان ایران اینترنشنال، که سال گذشته برپا گردید و به تدریج راه خود را در میان فارسی زبانان باز می کند، روز گذشته (یکشنبه) گزراشی در این زمینه انتشار داد که آن را در اینجا می توانید ببینید و بشنوید.