رزمایش نیروی زمینی ارتش حکومت ایران در سواحل مکران آغاز شد

رزمایش اقتدار ۹۹ نیروی زمینی ارتش حکومت ایران از بامداد امروز (سه شنبه) با حضور نظامی عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش رژیم  ایران، و شماری از فرمانده هان حکومت در سواحل مکران آغاز شد.

این رزمایش در زمانی برگزاری می‌شود که تنش‌های میان ایران و آمریکا بالا گرفته است. نظامی موسوی در این باره گفته است: این رزمایش با هدف ارزیابی میزان آمادگی رزمی یگان‌های نیروی زمینی ارتش در مقابله با تهدید‌ها و انتقال سریع نیرو‌ها از مناطق سرزمینی به منطقه ماموریت برابر طرح‌های پیش بینی شده آغاز شد و طی آن انواع تاکتیک‌های خلاقانه بومی به منظور ارزیابی مهارت‌های چندگانه تیپ‌های حرفه‌ای نیروی زمینی ارتش عملیاتی می‌شود.

همزمان نظامی شرفی معاون عملیات نیروی زمینی ارتش و سخنگوی رزمایش اقتدار۹۹ نیروی زمینی نیز گفته است : تیپ ۵۵ هوابرد نیروی زمینی ارتش در مرحله نخست رزمایش با اجرای عملیات چتربازی و با استفاده از نفربرهای BMP2 که برای نخستین بار در جریان این رزمایش به‌صورت ترکیبی انجام شد؛ طرح‌های عملیات آفندی را اجرا کردند.

حمزه‌علی کاویانی سخنگوی مانور نیروی دریایی ارتش که دو روز پیش برگزار شد،  گفته بود که  این رزمایش به صورت “غیر مترقبه” و برای آمادگی در مقابل “تهدید احتمالی” انجام شده است.

شلیک انواع موشک‌های کروز دریایی سطح به سطح، شلیک اژدر از زیردریایی‌های بومی نیروی دریایی و عملیات پهپادی از جمله برنامه‌های این رزمایش عنوان شده است.

او گفته “با برگزاری این رزمایش خواهیم توانست قابلیت واکنش به موقع و موثر در مقابل شرایط احتمالی ناشی از تهدید دشمن را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهیم”.

آمریکا و کشورهای اروپایی به شدت از برنامه موشکی ایران و توسعه آن انتقاد می‌کنند و آن را خطری برای ثبات منطقه خاورمیانه می‌دانند. ایران در مقابل برنامه موشکی خود را دفاعی می‌داند و می‌گوید به هیچ وجه درباره این موضوع مذاکره نخواهد کرد.

با تقویت حضور نظامی آمریکا و متحدانش در خلیج فارس و تنگه هرمز که تحت عنوان تضمین امنیت منطقه و حفاظت از کشتیرانی بین‌المللی صورت گرفت، تنش میان تهران و واشنگتن نیز افزایش یافت.

ایران حضور آمریکا در خلیج فارس را غیرقانونی می‌داند. در این دوران، قایق‌های سپاه و ناوهای آمریکا بارها به مرز درگیری مستقیم نزدیک شده‌اند.

در مرداد ماه امسال نیز نیروی دریایی و نیروی هوافضای سپاه پاسداران رزمایشی در آب‌های خلیج فارس و غرب تنگه هرمز برگزار کردند و در آن یک ماکت ناو آمریکایی را در تنگه هرمز هدف قرار دادند. این رزمایش هم با انتقاد نیروی دریایی آمریکا مواجه شده بود.

ربکا رباریچ، سخنگوی ناوگان پنجم ایالات متحده مستقر در بحرین، این رزمایش سپاه را “غیرمسئولانه و بی‌پروا” خواند و گفت هدف گرفتن ماکت یک ناو آمریکایی با هدف “ارعاب و قلدری” انجام شده است.